Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / KE: ID SN nie może orzekać

KE: ID SN nie może orzekać

Komisja Europejska uważa, że Polska narusza prawo Unii Europejskiej, zezwalając Izbie Dyscyplinarnej, której niezawisłość i bezstronność nie są gwarantowane, na dalsze orzekanie w sprawach, które bezpośrednio dotyczą sędziów – napisali unijni komisarze Vera Jourova i Didier Reynders we wspólnym liście, do którego dotarł reporter TVN24 Michał Tracz. Jest to odpowiedź na pismo, które z inicjatywy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” skierowało do KE ponad pięć tysięcy głównie europejskich sędziów i prokuratorów, z apelem o „podjęcie realnych działań” w obronie praworządności, między innymi w Polsce.

List adresowany do Krystiana Markiewicza, szefa Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, skierowali wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova i komisarz do spraw wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders. „Komisja Europejska uważa, że Polska narusza prawo Unii Europejskiej, zezwalając Izbie Dyscyplinarnej – której niezawisłość i bezstronność nie są gwarantowane – na dalsze orzekanie w sprawach, które bezpośrednio dotyczą sędziów, zwłaszcza w sprawach o uchylenie immunitetu” – czytamy w liście, do którego dotarł reporter TVN24 Michał Tracz.

Komisarze deklarują, że „rozumieją bardzo trudną sytuację wielu sędziów w Polsce”. Przypominają, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał tymczasowo wstrzymanie orzekania Izby Dyscyplinarnej. To z tego powodu polskiemu rządowi została przekazana kolejna „uzasadniona obawa” zawierająca zarzuty Komisji.
„Polscy sędziowie są sędziami europejskimi”

„Polscy sędziowie są sędziami europejskimi. Powinni wykonywać swoje funkcje z gwarancją niezawisłości i bez wywołujących 'efekt mrożenia’ działań wobec nich i ich aktywności” – wskazują Jourova i Reynders. W liście komisarze zwracają uwagę, że zmiany w polskim sądownictwie „naruszają niezależność polskich sędziów oraz są niezgodne z zasadą nadrzędności prawa Unii Europejskiej”.

Unijni urzędnicy przypominają, że „praworządność jest jedną ze wspólnych wartości, na których zbudowano Unię Europejską”. „Jest wspólna dla wszystkich państw członkowskich i ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania UE jako całości. Te podstawowe wartości łączną nas i musimy je promować oraz ich strzec, zwłaszcza w tak trudnych czasach” – piszą.

Sprawdź także

Żądania Themis

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Themis w sprawie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 16 …