Finansowanie pomostowe
Strona główna / Listy / Informator wyborczy

Informator wyborczy

Powszechne, równe, bezpośrednie, tajne… Informator HFPC o prawach wyborczych

Helsińska Fundacja Praw Człowieka opublikowała informator o prawach wyborczych, stanowiący podsumowanie najważniejszych cech prawidłowego procesu wyborczego z uwzględnieniem ostatnich zmian, jakie zaszły m. in. w Kodeksie wyborczym.

W najnowszej publikacji znajdziemy odpowiedzi na często pojawiające się pytania, dotyczącego tego, co dokładnie oznaczają zasady powszechności, równości, bezpośredniości i tajności wyborów.

„Władze nie mogą pozbawiać nikogo, komu Konstytucja przyznaje prawa wyborcze, prawa do głosowania, ani też utrudniać oddania głosu – ani poprzez uchwalanie ustaw, ani też poprzez działania faktyczne” – czytamy w Informatorze.

Informator systematyzuje również kwestię głosowania korespondencyjnego i możliwości jego wyłącznego zastosowania w świetle przepisów oraz orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.

„Choć Trybunał Konstytucyjny uznał, że możliwość głosowania korespondencyjnego nie narusza Konstytucji, to nie oznacza to, że organizacja wyborów wyłącznie w tej formie byłaby dopuszczalna” – wskazują autorzy publikacji.

Na stronie HFPC do pobrania:

Sprawdź także

Tęczowej Maryi cd.

List katolików z Holandii w obronie tęczowej Maryi 04 listopada 2021 Niezrozumiałe i szokujące – …