Strona główna / Aktualności / Kobiety nie składają parasolek

Kobiety nie składają parasolek

W 1. rocznicę Czarnego Protestu organizują manifestacje. Akcję wspierają m.in. laureaci Pokojowej Nagrody Nobla: Shirin Ebadi i Lech Wałęsa. – Gdybym był kobietą, to bym protestował – mówi były prezydent reporterowi Radia TOK FM. 3 października 2016 roku ok. 250 tysięcy osób wyszło na ulice; manifestacje odbyły się w ponad 150 miast w Polscei 60 poza granicami naszego kraju. Protestujący pokazali swój sprzeciw przeciwko pomysłom zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Domagały się poszanowania praw kobiet. Czarny Protest powraca.”Wychodzimy, bo nie odpuszczamy. Wychodzimy, bo walka nadal trwa ? organizacje antykobiece szykują kolejne projekty odebrania nam wolności i godności i zbierają pod nimi podpisy (w tym za całkowitym zakazem aborcji)” – piszą organizatorki z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Połowa społeczeństwa to kobiety. Jeżeli więc kobiety wychodzą na ulice, są niezadowolone, to znaczy że coś jest na rzeczy. Że to co reprezentuje, proponuje władza jest złe – ocenia Shirin Ebadi, pochodząca z Iranu laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Ebadi przyjechała do Polski na urodzinowe przyjęcie Lecha Wałęsy. – Gdybym był kobietą, to bym był na proteście. Solidaryzuję się z kobietami -mówił Lecha Wałęsa w rozmowie z reporterem Radia TOK FM.
Ubiegłoroczne Czarne Protesty zgromadziły kilkaset tysięcy kobiet i mężczyzn, którzy wyszli na ulice polskich miast i miasteczek, aby zaprotestować przeciwko planom zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Dziś oficjalnie nie ma planów zmiany ustawy, ale nieoficjalnie mówi się, że rząd jesienią planuje wrócić do sprawy. Z tego powodu w rocznicę ubiegłorocznego protestu kobiety postanowiły przypomnieć rządzącym, że nie ma zgody na zaostrzenie przepisów. Jednocześnie protestujący opowiadają się za nowoczesną edukacją seksualną, dostępem do środków antykoncepcyjnych, które w realny sposób zmniejszają liczbę zabiegów usunięcia ciąży. Poznański protest rozpoczął się na pl. Mickewicza, gdzie zgromadzili się protestujący, którzy następnie przeszli na pl. Wolności.
*******

Czarnemu Protestowi, który przeszedł ulicami Poznania, towarzyszyła kontrmanifestacja, w której wzięło udział kilkadziesiąt osób. Jej uczestnicy nazywają aborcję ludobójstwem XXI wieku. Organizatorem kontrmanifestacji była inicjatywa Poznań dla życia. Manifestacja rozpoczęła się o godzinie 17:30 na pl. Wolności, a wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób. Protestujący trzymali transparent o treści „Aborcja – ludobójstwo XXI wieku” oraz zbierali podpisy pod projektem ?Zatrzymaj aborcję?, który zakłada brak aborcji także w przypadku, gdy badania wykazują poważne schorzenie nienarodzonego dziecka.

Sprawdź także

Szczyty pogardy prawa

„Spotkaniem publicystycznym” nazwał posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa świadek Mikołaj Pawlak. Odmówił złożenia przyrzeczenia, a …