Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Kolejne ułomne prawo

Kolejne ułomne prawo

Nowelizację Prawa Zamówień Publicznych krytykują przedsiębiorcy i eksperci. Chodzi przede wszystkim o przepis, który umożliwi wykluczenie wykonawcy, z powodu różnorakich błędów, z rynku zamówień publicznych na następne trzy lata. ? To złe i korupcjogenne rozwiązanie ? uważa Witold Jarzyński, ekspert Fundacji FOR. Wiele firm zbankrutuje.
Jak dodaje , w efekcie może to doprowadzić do bankructwa wielu firm budowlanych. Ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju jest bardzo krytyczny wobec proponowanych zmian ustawowych. ? Są one groźne, ponieważ rozszerzają zakres zastosowania przepisów, które już na tym etapie są bardzo wadliwe ? tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Witold Jarzyński.
Chodzi o przepisy, które dziś pozwalają na wykluczenie wykonawców niezależnie od rodzaju popełnionego błędu, okoliczności czy rozstrzygnięć sądowych. Wystarczy przesłanka odstąpienia od umowy, rozwiązania bądź wypowiedzenia i wykonawca może zostać wykluczony z przetargu. ? Teraz propozycje rządowe idą o tyle dalej, że wcześniej można było tylko z konkretnego przetargu, u konkretnego zamawiającego go wykluczyć ? tłumaczy ekspert. ? Teraz będzie to rozszerzone na cały kraj.
W konsekwencji może to prowadzić do upadku wielu przedsiębiorstw. Wykonawca, działający na rynku zamówień publicznych, na przykład w branży budowlanej, wykluczony z tego rynku na 3 lata, w rezultacie będzie musiał ogłosić bankructwo. To budzi niepokój wielu ekspertów i przedsiębiorców. ? Jest to bardzo korupcjogenne rozwiązanie, bo tak duża władza zwiększa ilość bodźców po stronie przedsiębiorców, żeby dawać łapówki, bo jeżeli ktoś ma do wyboru bankructwo bądź danie łapówki, to wiadomo, że będzie starał się jakoś uratować swoją firmę ? wyjaśnia Jarzyński.
Może się więc okazać, że zmiana ustawy, zamiast uregulować sytuację na rynku zamówień publicznych, wprowadzi potencjalnie bardzo groźne dla niego rozwiązania. Przeciwnicy proponowanych zmian argumentują, że kontrowersyjny przepis wykracza daleko poza zapisy dyrektywy.
Źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA

Sprawdź także

Asystent osobisty, czyli kto

Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uwagi do rządowego projektu ustawy …