Strona główna / Listy / Koniec agenta Tomka

Koniec agenta Tomka

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga sprawdza czy CBA nie przekroczyło swoich uprawnień prowadząc sprawę Weroniki Marczuk. Wątek ten badany jest na razie w ramach śledztwa dotyczącego książki – wywiadu z b. agentem CBA Tomaszem Kaczmarkiem. Mam nadzieję,że wyniki śledztwa zostaną opublikowane przed jesiennymi wyborami i ludzie pomyślą czy oddawać głos na byłego szefa CBA, Mariusza Kamińskiego, który twierdzi, że jest ostoją uczciwości i prawości. Prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko Marczuk, bo nie stwierdziła jednak przestępstwa, bo według niej Marczuk nie powoływała się na żadne wpływy. CBA zatrzymało Marczuk we wrześniu 2009 r., a działania wobec niej prowadził m.in. agent Tomasz Kaczmarek, znany jako „agent Tomek”. Sprawa Marczuk została poruszona w książce – wywiadzie z Tomaszem Kaczmarkiem. W styczniu prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej i służbowej, jej bezprawnego wykorzystania oraz rozpowszechniania wiadomości ze śledztwa przeciw Weronice Marczuk w tym wywiadzie.
Za ujawnienie i wykorzystanie tajemnicy państwowej Kodeks karny przewiduje karę od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia, a za ujawnienie tajemnicy służbowej – do trzech lat. Za rozpowszechnianie bez zezwolenia wiadomości ze śledztwa grozi do dwóch lat więzienia. Warto przypomnieć, że w procesie sądzonej za korupcję b. posłanki PO Sawickiej, Kaczmarek czyli agent Tomek, zeznawał jako świadek incognito. Do sądu przychodził w kominiarce, zeznawał za zamkniętymi drzwiami.
W procesie Sawicka zeznała, że „agent Tomek” prowokował ją do zachowań, które dziś kwalifikowane są jako korupcyjne. Sąd oddalił wniosek obrony o powołanie na świadka psychologa, który miałby ocenić, czy agent „rozkochał w sobie Sawicką”. Sąd podkreślił, że legalność działań CBA będzie oceniana w tym procesie, bo jeśli działania agentów „zamiast proponowania określonych zachowań okazałyby się podżeganiem do nich”, należałoby uznać, że jest to nielegalne.
PiS utrzymuje, że powołanie do życia CBA to ich najważniejsze osiągnięcie. Osobiście nie wątpię, że niezawisłe sądy obalą te mity.
Krystyna Kaczmarek

Sprawdź także

Radcy na Pol’and’Rock 2024

Tradycją staje się uczestnictwo radców prawnych w Pol’and’Rock Festivalu, dlatego również w tym roku nie …