Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Koniec trójpodziału władzy

Koniec trójpodziału władzy

Sedzia Małgorzata Gersdorf, I prezes Sądu Najwyższego: W Polsce mamy konstytucyjny trójpodział władzy, który jest w tej chwili zrujnowany przez zwykłe ustawy

– stwierdziła w wywiadzie dla amerykańskiej stacji CNN Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego. Podkreślała też, że władza ministra sprawiedliwości „staje się władzą kontrolną nad sądami”. W moim mniemaniu jestem pierwszym prezesem Sądu Najwyższego do 30 kwietnia 2020 roku – podkreśliła w wywiadzie Gersdorf. Wskazała, że są tylko dwie opcje żeby przerwać jej kadencję. Jedna to zmiana konstytucji, a druga to jej śmierć.
„Każda władza lubi mieć swoje sądy”
– W Polsce mamy konstytucyjny trójpodział władzy, który jest w tej chwili zrujnowany przez zwykłe ustawy. Władza ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego (Zbigniewa Ziobry) staje się władzą kontrolną nad sądami – wskazywała pierwsza prezes SN. Jej zadaniem zmiany w sądownictwie forsowane przez PiS są „bardzo niebezpieczne nie tylko dla społeczeństwa tu i teraz, ale nawet dla partii rządzącej, która straci tę władzę, bo te niedemokratyczne instrumenty, które stworzyła będą mogły być odwrócone przeciwko niej”.
– To mnie bardzo martwi, że to może być taki instrument, który zakorzeni się w Polsce, ponieważ każda władza lubi mieć swoje sądy – dodała Jest część społeczeństwa, która bardzo mocno wspiera mnie i moją walkę o demokrację”
Pierwsza prezes SN wskazywała też w wywiadzie dla CNN na podzieloną opinię polskiego społeczeństwa w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym.
– Są prorządowi podżegacze, którzy słuchają tylko jednej wersji historii, swoich mediów. To widać w internecie i w tym jak postrzegają moją pozycję. Dla nich jestem Niemcem, sprzedawczykiem, praktycznie wszystkim, co najgorsze – podkreśliła. – Jest też część społeczeństwa, która bardzo mocno wspiera mnie i moją walkę o demokrację i niezależność sądownictwa. Widzę to codziennie rano przed wejściem do budynku Sądu Najwyższego – dodała Gersdorf.
Źródło http://www.tvn24.pl; tam też można obejrzeć i wysłuchać fragmenty wywiadu

Sprawdź także

Polska nierządem stoi

Raport rządów prawa. Bodnar: W przypadku Polski od wielu lat trend jest negatywny, pokazujący stopniowe …