Najnowsze informacje

Konsylium nad mapą

Przed Sądem Okręgowym w Poznaniu wznowiono w środę, 28 października, proces w tzw. sprawie ?Kulczykparku?. Prokuratura oskarża 5 pracowników Urzędu Miejskiego w Poznaniu, w tym prezydenta miasta Ryszarda Grobelnego, o przekroczenie swoich uprawnień i sprzedaż dwóch działek pod drugą część Starego Browaru zbyt tanio.

Zdaniem prokuratury w wyniku błędnych decyzji urzędników budżet miejski stracił 7 milionów złotych. Oskarżeni nie przyznają się do winy twierdząc, że sporny teren nigdy nie był terenem inwestycyjnym, ponieważ stanowił integralną część Parku im. Henryka Dąbrowskiego i w takim też charakterze został sprzedany. Prokuratura dowodzi, iż był to teren inwestycyjny.
W środę odbyła się kolejna rozprawa. Nie stawił się prezydent Ryszard Grobelny, który usprawiedliwił swoją nieobecność. W Warszawie odbywało się spotkanie przedstawicieli rządu z samorządami i R. Grobelny musiał tam być. Wczoraj m.in. zeznawali Aldona L. I Radosław L. Małżeństwo ze Swarzędza, które świadczy usługi z zakresu architektury ogrodniczej. Okazało się, że w 2003 roku firma Fortis zleciła im opracowanie wizji terenu, który według map geodezyjnych jest oznaczony jako działki 5/11 i 5/13, a więc jest to teren, który został sprzedany firmie Fortis pod budowę drugiej części Starego Browaru. Według świadków przedstawili oni wizję powstania parku. W ich obecności nigdy nie mówiono o tym, że Fortis zamierza tam postawić jakikolwiek obiekt budowlany.
Zeznawał także Tomasz L. dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, który doskonale zapamiętał, że teren pomiędzy ulicami:Ogrodowa, Kościuszki i Ratajczaka to był Park im. H.J. Dąbrowskiego. Jego urząd starał się nawet o przejęcie tego terenu w trwały zarząd. W pewnym momencie nad stołem sędziowskim utworzyło się swoiste konsylium rzeczoznawców:prokurator, wszyscy obrońcy, i oskarżony Waldemar K. którzy wyjaśniali sobie nawzajem jak były usytuowane sporne działki.
W czwartek kolejny dzień procesu. Zeznawać ma były wiceprezydent Jacek M. który jako pierwszy zaprotestował przeciwko sprzedaży spornych działek po ustalonej według urzędników cenie.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …