Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Koronawirus grozi demokracji

Koronawirus grozi demokracji

Kryzys koronawirusowy zagraża demokracji. List otwarty światowych liderów życia politycznego i społecznego oraz instytucji prodemokratycznych

Ponad 500 liderów życia politycznego i społecznego, laureaci Nagrody Nobla i prodemokratyczne instytucje, wystosowały list otwarty w obronie demokracji, ostrzegając, że wolność, którą wszyscy cenimy jest zagrożona pod rządami, wykorzystującymi kryzys epidemiczny do wzmacniania swoich prerogatyw. 

Kryzys związany z epidemią koronawirusa stwarza realne zagrożenie dla demokracji. Wiele rządów na całym świecie przyjęło restrykcyjne rozwiązania ograniczające wolność i prawa człowieka, a jednocześnie zwiększające państwową kontrolę nad obywatelami, nierzadko lekceważąc konstytucyjne zasady stanowienia prawa.

To podstawowy komunikat, płynący z listu otwartego światowych liderów życia społecznego i politycznego, zainicjowanego przez sztokholmską organizację International IDEA oraz National Endowment for Democracy. List został sygnowany przez 73 organizacje prodemokratyczne z całego świata, liderów życia społecznego i politycznego, w tym 13 laureatów Nagrody Nobla oraz 62 byłych przywódców państw i szefów rządów.

Celem apelu jest wzmocnienie świadomości i mobilizacja obywateli, w tym polityków, do obrony demokracji w poczuciu, że jest to najlepszy, najbardziej efektywny system do walki z globalnym kryzysem, wywołanym pandemią. Walka ta musi uwzględniać prawa wszystkich obywateli, zwłaszcza mniejszości i innych wrażliwych grup społecznych.

Sprawdź także

Dzień otwarty Notariatu

Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną oraz …