Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Koronawirus i działania RPO

Koronawirus i działania RPO

Gdzie pomóc, gdzie poprawić przepisy? Czyjej sytuacji nie przegapić? Jak nowe nadzwyczajne rozwiązania działają w praktyce?

Zagrożenie związane z epidemią koronawirusa staje się testem dla naszego poczucia wspólnoty, solidarności i odporności psychicznej, ale także przygotowania instytucji państwowych i samorządowych do poradzenia sobie z tym kryzysem. Władze po raz pierwszy muszą radzić sobie z tak niebezpiecznym i powszechnym zjawiskiem. Doświadczenia innych państw uczą, że zagrożenia nie można lekceważyć, a odpowiedź władz powinna być możliwie szybka i zdecydowana. Dlatego również nasze państwo powinno mieć ku temu stosowne uprawnienia i możliwości działania.

Nowe rozwiązania trzeba jednak sprawdzać – i to, jak działają w praktyce i to, czy nie przeoczyły czyjejś trudnej sytuacji. Jednym z zadań Rzecznika Praw Obywatelskich jest właśnie sprawdzanie, jak prawo działa w praktyce i wykrywanie jego usterek, zanim kogoś skrzywdzą. RPO podejmuje działania przede wszystkim na podstawie sygnałów od obywateli. Sprawdzamy te sygnały i reagujemy – pokazując, na co zwrócić uwagę, jak chronić najsłabszych, jak poprawiać prawo.

Na stronie RPO można znaleźc wszystkie informacje o tej działalności.

Sprawdź także

PiS unieważnia ETPC

W środę Trybunał mgr Przyłębskiej ma wyłączyć Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wniosek Zbigniewa Ziobry jest …