Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Korupcja Marszałka Sejmu

Korupcja Marszałka Sejmu

Prof. Monika Płatek: To, czego dopuścił się prawdopodobnie marszałek Kuchciński, to zwykła korupcja

  • Jeżeli na pokładzie samolotu jest rodzina marszałka, a żona czy dzieci nie płacą za bilety, to jest element korupcji – oceniła w TOK FM prof. Monika Płatek. – Policjant na pierwszym szkoleniu dowiaduje się, że jeżeli służbowym samochodem podwiezie żonę do pracy, to naraża się na „dyscyplinarkę”, wyrzucenie z pracy i postawienie zarzutów dot. korupcji – dodała prawniczka.

Marszałek Sejmu miał wielokrotnie zabierać na pokład rządowego samolotu swoją rodzinę i podróżować z bliskimi na trasie Warszawa-Rzeszów/Rzeszów-Warszawa. Marek Kuchciński, po kilkudziesięciu godzinach od ujawnienia sprawy, poinformował, że koszty pokryje – pieniądze przekaże na cele charytatywne.

  • Komentowałam tę sprawę jako oligarchizację polskiego życia – mówiła prof. Monika Płatek. Jak dodała, po jej wypowiedziach odezwali się do niej znajomi policjanci, którzy zwrócili uwagę, że sprawa jest poważniejsza. – Najistotniejsze jest, że to, czego dopuścił się prawdopodobnie marszałek Kuchciński, to zwykła korupcja. To jest art. 231 Kodeksu karnego: Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech – cytowała prof. Płatek. Podkreśliła też, że korupcja w rozumieniu tych przepisów, polega na „wykorzystywaniu środków budżetowych i majątku publicznego” do celów prywatnych i osobistych korzyści.
  • Jeżeli na pokładzie samolotu jest rodzina marszałka, a żona czy dzieci nie płacą za bilety, to jest element korupcji – podkreśliła karnistka z Uniwersytetu Warszawskiego. – Policjant na pierwszym szkoleniu dowiaduje się, że jeżeli służbowym samochodem podwiezie żonę do pracy, to naraża się na „dyscyplinarkę”, wyrzucenie z pracy i postawienie zarzutów dot. korupcji – dodała rozmówczyni Dominiki Wielowieyskiej.

Zdaniem prof. Płatek prawdopodobnie nie ma co liczyć na to, że sprawą lotów Marka Kuchcińskiego zajmie się prokuratura. – A to jest korupcja na najwyższym szczeblu. Proponuję, żebyśmy – jeżeli wybieramy się do Rzeszowa – proponowali, by nas zabrano (do samolotu, którym lata Marszałek Sejmu – red.), skoro to nic nie kosztuje – zasugerowała prawniczka w Poranku Radia TOK FM. I nazwała proceder w wykonaniu marszałka Kuchińskiego: „PiS Fly”.
PiS dzieli Polaków. Przy wsparciu Kościoła

Zdaniem prof. Moniki Płatek większość ludzi nie rozumie, co kryje się pod skrótem LGBT, co znaczy słowo „gender”. I te pojęcia są wykorzystywane „przez rządzących – przy istotnym wsparciu Kościoła – do tego, by tworzyć 'czarnego luda'”. – By straszyć ludźmi, odsuwając rzeczywiste problemy. By odsunąć najistotniejsze przesłanie, że pod tym skrótem kryją się ludzie oraz nasze prawo do tego, byśmy byli traktowani równo – mówiła karnistka. Jak przypomniała, przed atakiem na środowiska LGBT, Prawo i Sprawiedliwość za cel swoich ataków obrało m.in. uchodźców, kobiety (pomysł zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych) i Żydów (nowelizacja ustawy o IPN).
tokfm.pl 29.07.2019 07:08

Sprawdź także

Nie tracę nadziei

Anna Błaszczak-Banasiak szefowa Amnesty International Polska: Jestem rozczarowana jak wy. Ale jeszcze się nie poddaję …