Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / Kościół broni kasy

Kościół broni kasy

Gądecki krytykuje „Polski Ład” PiS. „Wyraźnie wzrośnie obciążenie duchownych”

„Polski Ład” – według badań PiS – może być krytycznie oceniany nawet przez zdecydowaną większość społeczeństwa (aż 75 proc. badanych).

Teraz do grona przeciwników „PŁ” dołączyła Konferencja Episkopatu Polski. Arcybiskup Stanisław Gądecki wystosował do premiera list, w którym nie zostawił suchej nitki na zmianach „PŁ” wobec duchownych katolickich.

Wskazał na to, że księża, płacący podatek ryczałtowy, stracą na zmianach ze względu na likwidację możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

„Proponowana zmiana spowoduje więc, że obciążenia duchownych, opłacających podatek zryczałtowany, wyraźnie wzrosną” – stwierdził hierarcha.

Ksiądz Piotr Stanisz, na którego powołuje się Gądecki, wyliczył, że takie zmiany sprawią, że księża będą płacili o 7,75 proc. podatku więcej. Gazeta.pl podała: „Ks. Stanisz wystosował propozycję, by podwyższone składki zdrowotne księży były częściowo finansowane z Funduszu Kościelnego”.

Arcybiskup dodał też, że zmiany nie były konsultowane ze związkami wyznaniowymi.

Napisał: „Z przykrością stwierdzam, że pomimo tego, że projekt dotyczy także sytuacji prawnej osób duchownych, ani Kościół Katolicki, ani inne związki wyznaniowe, nie zostały uwzględnione wśród kilkudziesięciu podmiotów, z którymi rząd przeprowadza konsultacje publiczne”.

O relacjach finansowych między państwem a Kościołem mówi sam Konkordat. Wychodzi na to, że narodowo-katolicki rząd się do niego nie zastosował.

Przywołany ks. Stanisz w analizie, z którą zapoznał się Gądecki, wskazał też na to, że księża nie skorzystają też z podniesienia kwoty wolnej od podatku (do 30 tys. zł) oraz z podniesienia drugiego progu podatkowego (do 120 tys. zł).

Źródła: gazeta.pl, money.pl

Sprawdź także

I znów klauzule abuzywne

Obywatel bez odszkodowania od ubezpieczyciela po groźnym wypadku. Kolejna skarga nadzwyczajna RPO uznana przez SN …