Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temat Tygodnia / Kościół przeprasza

Kościół przeprasza

Od 1 lipca 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku wpłynęło do diecezji oraz zakonów męskich 368 zgłoszeń o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich – poinformował na konferencji prasowej ksiądz Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, który jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży, zwrócił się o przebaczenie do „wszystkich osób skrzywdzonych i zgorszonych złem w Kościele”.

W poniedziałkowe przedpołudnie odbyła się konferencja prasowa online, podczas której zaprezentowane zostały najnowsze dane statystyczne dotyczące wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce. Udział w niej wziął między innymi prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, który jest też delegatem Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Prymas Polak: jeszcze raz prosimy o przebaczenie

Prymas Polak mówił na początku konferencji, że zaprezentowane dane „nie wyrażają pełni dramatu wykorzystania seksualnego małoletnich, których dopuścili się niektórzy duchowni”.

  • Po pierwsze są to dane statystyczne, suche liczby, które przecież nie są w stanie wyrazić cierpienia pojedynczych osób w ten sposób skrzywdzonych. Po drugie zaprezentujemy dane, które są wynikiem zgłoszeń dokonanych we wszystkich diecezjach i męskich zgromadzeniach zakonnych od 1 lipca 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku, a musimy przecież pamiętać i zdajemy sobie z tego sprawę, że wciąż nie wszyscy zdecydowali się opowiedzieć o swojej krzywdzie i dokonać takiego zgłoszenia – wyjaśnił.

Prymas dodał, że kiedy słucha historii osób w ten sposób skrzywdzonych, „odczuwa wielki wstyd, ogromny ból i współczucie”. – Z drugiej strony jesteśmy wdzięczni i wyrażamy szacunek dla tych, którzy zdecydowali się opowiedzieć o tej swojej krzywdzie, ujawniając swoje traumatyczne historie, często dopiero po latach. Dla wielu jest to powrót do bolącej rany zadanej często wiele dekad temu. Ale bardzo im za to dziękujemy, że w ten sposób pomagają w prawdziwym oczyszczeniu Kościoła – zaznaczył.

Przywołał słowa przewodniczącego Episkopatu, abp Stanisława Gądeckiego, który podczas aktu odnowienia poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusa, powiedział słowa: „przepraszamy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich, popełnione zwłaszcza przez niektórych duchownych i związany z tym grzech zaniedbania ich przełożonych”.

  • Chciałbym dzisiaj, w nawiązaniu do tych słów, jako delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży, zwrócić się do osób skrzywdzonych i do wszystkich zgorszonych złem w Kościele, jeszcze raz prosząc o przebaczenie – powiedział abp Polak.
    Prawie 370 zgłoszeń przez dwa i pół roku

Ksiądz Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego podał, że od 1 lipca 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku wpłynęło do diecezji oraz zakonów męskich 368 zgłoszeń o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich. 38 zgłoszeń zostało uznane za niewiarygodne oraz odrzucone, 186 zgłoszeń jest w trakcie badania, a 144 zarzuty uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione na etapie wstępnym lub przez Kongregację Nauki Wiary.

Ksiądz Sadłoń doprecyzował, że eśli chodzi o kategorię „uznane za niewiarygodne lub odrzucone”, czyli 38 zgłoszeń, to w 40 procentach zostały uznane za niewiarygodne przez Kongregację Nauki Wiary, a pozostałe na podstawie diecezjalnego dochodzenia wstępnego.

Dodał, że z 368 zgłoszeń 300 pochodzi z diecezji, a 68 z zakonów. 368 zgłoszeń dotyczy 292 księży oraz zakonników.

Sprawdź także

RPO skarży RP

Adam Bodnar skarży Polskę do Komisji Europejskiej. Powodem jest niewykonanie unijnych dyrektyw. W piśmie skierowanym …