Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Kradli tylko maszyny rolnicze

Kradli tylko maszyny rolnicze

Poznański oddział Centralnego Biura Śledczego Policji przez kilka miesięcy rozpracowywał gang zajmujący się kradzieżami, a następnie legalizacją ciągników i maszyn rolniczych oraz oszustwami przy ich sprzedaży. – Jak wynika z materiałów sprawy kradzieży ciągników dokonywano głównie na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii i Szwecji,
a następnie maszyny te transportowane były na terytorium RP, gdzie wyspecjalizowani członkowie grupy legalizowali skradzione pojazdy poprzez zmiany cech identyfikacyjnych i fałszowanie dokumentów. Tak przygotowane maszyny sprzedawane były za pośrednictwem legalnie działających firm, z wykorzystaniem portali internetowych, niczego nie podejrzewającym klientom. Nabywcami byli przede wszystkim rolnicy, którzy kupowali sprzęt po atrakcyjnych cenach – wyjaśnia CBŚP.
W związku ze sprawą zatrzymano 23 osoby, w tym 8 w trakcie dwóch transakcji przekazywania maszyn skradzionych wcześniej w Niemczech. – Podejrzanym przedstawiono zarzuty kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupy przestępczej, a także zarzuty kradzieży, paserstwa, oszustw, fałszowania dokumentów i przerabiania znaków legalizacyjnych. W stosunku do 17 zatrzymanych sądy postanowiły zastosować środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań – dodaje. Policjanci zabezpieczyli ponad 170 maszyn i ciągników rolniczych, a także mienie o wartości blisko 2 mln złotych.
– W wyniku badań, z udziałem biegłego z dziedziny mechanoskopii, zidentyfikowano 72 pojazdy mechaniczne pochodzące z kradzieży na terenie UE o łącznej wartości ponad 24 miliony złotych. Część odzyskanych i zabezpieczonych sprzętów została już zwrócona prawowitym właścicielom. Członkowie grupy, która działała w latach 2010 – 2016 w województwie wielkopolskim i województwach ościennych, a także za granicą, kradli w państwach Unii Europejskiej ciągniki i inne maszyny rolnicze, a po ?legalizacji? ich pochodzenia, sprzedawali w Polsce. W wyniku tych czynności prokuratorzy potwierdzili pochodzenie z kradzieży już 72 zabezpieczonych ciągników i maszyn o wartości od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Łączna ich wartość to ponad 24 milionów złotych.
Prokurator przedstawił zarzuty w tej sprawie 23 osobom. Chodzi o kierowanie(3 podejrzanych) i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieże, paserstwa, fałszowanie i posługiwanie się fałszywą dokumentacją oraz oszustwa przy sprzedaży skradzionych i ?zalegalizowanych? ciągników i maszyn. Przestępstwa te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności, ale w przypadku udowodnienia działania w zorganizowanej grupie przestępczej i uczynienia z tej działalności stałego źródła dochodu, zagrożenie to może wzrosnąć do 15 lat.
Funkcjonariusze CBŚP współpracowali w tej sprawie z Oficerami Łącznikowymi ambasad RP w Wielkiej Brytanii i Niemczech, co dzięki szybkiej wymianie informacji doprowadziło do skutecznych zatrzymań sprawców na terenie całego kraju. 8 osób zostało zatrzymanych ?na gorącym uczynku? podczas dwóch transakcji przekazywania maszyn rolniczych, które zostały skradzione kilkadziesiąt godzin wcześniej w Niemczech.
W czynnościach tych oprócz funkcjonariuszy CBŚP brali udział także funkcjonariusze kilkunastu lokalnych jednostek Policji, a także funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Wobec 17 zatrzymanych w tej sprawie sąd zastosował tymczasowe aresztowania. Na poczet kar i roszczeń wynikających z postępowania prokuratorzy zabezpieczyli mienie podejrzanych o wartości około 1,9 miliona złotych. Część odzyskanych i zabezpieczonych sprzętów rolniczych została już zwrócona prawowitym właścicielom. Pomimo zaawansowania postępowania nadal trwają ustalenia co do ujawnienia pojazdów i maszyn rolniczych stanowiących przedmiot przestępczej działalności grupy, a sprawa ma wciąż charakter rozwojowy.
Dział Prasowy Prokuratura Krajowa

Sprawdź także

SN uchyla decyzję neoSN

​Izba Karna Sądu Najwyższego uchyliła postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 16 czerwca, ponieważ w składzie …