Finansowanie pomostowe

A.Schneider z Sercem Radcy

Dziesięciu radców prawnych i aplikantów radcowskich z różnych stron Polski odebrało na gali konkursu „Kryształowe Serce Radcy Prawnego” wyjątkową kryształową statuetkę, która od lat stanowi jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez samorząd radcowski. To już trzynasta edycja tego wyjątkowego wydarzenia.

– Wszyscy nominowani w tym konkursie są zwycięzcami. Wszyscy Państwo jesteście liderami i mam nadzieję, że będziecie liderami w waszych Izbach i będziecie to dobre imię radcy prawnego nadal sławić. Dziękuję za zaangażowanie wszystkim, którzy zorganizowali ten konkurs, dziękuję Kapitule, dziękuję Dziekanom, Nominowanym i Laureatom, i proszę Was o więcej. To Wy tworzycie wizerunek naszego zawodu. Życzę dużej satysfakcji z wykonywanej pracy – zwrócił się do zgromadzonych Prezes KRRP, Włodzimierz Chróścik.

Na gali, wśród zaproszonych gości, obecni byli wszyscy nominowani, członkowie Kapituły Konkursu, Prezydium KRRP, Dziekani Rad OIRP, a także przedstawiciele mediów. Zdalnie udział w uroczystości wziął Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar.

– Chciałbym pogratulować wszystkim Laureatom. Jestem zadziwiony Państwa skutecznością, Państwa dokonaniami jako radców prawnych w działaniach na rzecz ochrony praw człowieka, a także na rzecz pomocy dla osób najsłabszych… Byłem obecny na większości wydarzeń finałowych i zauważam jedną prawidłowość, że coraz częściej pojawiają się tematy w Państwa działalności pro bono, które mają istotne znaczenie z punktu widzenia naszej praktyki życia codziennego, z punktu widzenia praworządności, ochrony osób wykluczonych czy dyskryminowanych… Pamiętajmy, że pomoc prawna to nie jest tylko angażowanie się w bieżące spory, które dotyczą de facto przyszłości Polski, ale także pomoc dla najsłabszych – mówił prof. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Nominowanych za działalność w roku 2020 r. było 21 radców prawnych i aplikantów radcowskich. W drugim etapie Konkursu Kapituła powołana przez Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych wyłoniła laureatów w kategorii: „Wyróżniająca działalność społeczna oraz bezinteresowna pomoc”.

– Nie mogę zdradzać tajemnic obrad Kapituły, ale mogę powiedzieć, że nasza praca była ciężka i trudna. Zmagaliśmy się z wyzwaniem, które było próbą porównania rzeczy, których nie dało się porównać. Nasi laureaci robią rzeczy piękne, pożyteczne, ale są to rzeczy inne i szalenie trudno było je ze sobą zestawić i zdecydować kogo wyróżnimy – podsumował działania Kapituły jej członek, Maciej Bobrowicz. W skład Kapituły Konkursu weszli radcowie prawni, członkowie Krajowej Rady Radców Prawnych: Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik, Maciej Bobrowicz, Weronika Filiks, Alicja Juszczyk, Gabriela Krajczewska, Jan Łoziński oraz Teresa Żurowska.

Statuetki Kryształowego Serca podczas uroczystości zorganizowanej 6 lipca 2021 r. w rocznicę uchwalenia ustawy o radcach prawnych, obchodzoną od 2011 roku jako Dzień Radcy Prawnego, trafiły w ręce: Macieja Bałazińskiego z OIRP w Krakowie, Agaty Bzdyń z OIRP w Toruniu, Aleksandry Ejsmont z OIRP w Warszawie, Beaty Łajtar z OIRP w Rzeszowie, Joanny Orłowskiej z OIRP w Zielonej Górze, Leszka Sierputowicza z OIRP w Olsztynie, Mikołaja Strzeleckiego z OIRP w Bydgoszczy, Małgorzaty Szreniawskiej z OIRP w Lublinie oraz Jakuba Turskiego z OIRP w Gdańsku.

Radca prawny Antonina Schneider. Z lewej r.p Maciej Bobrowicz, z prawej szef KIRP Włodzimierz Chróścik

Nowością w tej edycji było głosowanie internetowe, gdzie sami internauci wybrali jednego zwycięzcę, który, ich zdaniem, zasłużył na nagrodę. W sumie w głosowaniu internetowym oddano blisko 10 000 głosów. Laureatką tej Kategorii została Antonina Schneider z OIRP w Poznaniu.

Radca prawny Antonina Schneider

W imieniu Laureatów głos zabrał nagrodzony mec. Maciej Bałaziński – Myślę, że wszyscy nominowani, którzy mieli okazję wejść na tę scenę stanowią swojego rodzaju przedstawicieli całej rzeszy radców prawnych, którzy niosą różne rodzaje pomocy. Jedni dają czas, inni swoją wiedzę, jeszcze inni swoje zaangażowanie w różne projekty społeczne polegające na doradztwie, albo w sposób bardziej materialny wspierające tych uboższych, albo tych bardziej poszkodowanych przez los. Istnieje głębszy przekaz poza wiedzą czysto prawniczą, który wiąże się z obowiązkiem wykonywania zawodu radcy prawnego. Serdecznie gratuluję wszystkim, którzy tu są, dziękuję wszystkim, których tu nie ma, a którzy tę pracę wykonują.

W Konkursie „Kryształowe Serce Radcy Prawnego” organizowanym przez Krajową Radę Radców Prawnych radcy prawni i aplikanci radcowscy ubiegają się o jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez samorząd radcowski. Zgłaszani kandydaci są nie tylko profesjonalnymi prawnikami, są oddani swojej pracy, poważnie traktują każdego człowieka, są gotowi do poświęceń i bezinteresownego czynienia dobra. To wyjątkowi ludzie, którzy poświęcają swój cenny czas i energię, służą wiedzą i doświadczeniem, a dobro swoich klientów stawiają ponad wszystko.

Więcej informacji o tegorocznej edycji konkursu „Kryształowe Serce Radcy Prawnego” oraz rozmowy z Laureatami znajdziecie Państwo w kolejnym numerze dwumiesięcznika „Radca Prawny”.
6 lipca obchodzimy nasze Święto – Dzień Radcy Prawnego

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy,

W tym wyjątkowym dla nas wszystkich dniu życzę wielu powodów do zawodowej satysfakcji, siły i inspiracji do wypełniania radcowskich obowiązków i radości z osiągania kolejnych celów. Mam również nadzieję, że dzięki działaniu Krajowej Izby Radców Prawnych oraz Izb okręgowych będziecie mieli wiele okazji do rozwijania swoich kompetencji, utrwalania koleżeńskich relacji i budowania poczucia wspólnoty zawodowej.

Pamiętajmy: radca prawny – to brzmi dumnie! Życzę pięknego świętowania!

Włodzimierz Chróścik – Prezes KRRP

Sprawdź także

Policja może nadal bić

Żeby biło się lepiej. Nie będziesz miał prawa do adwokata zaraz po zatrzymaniu przez policję”Przepisy …