Strona główna / Moja kancelaria / Kryształowe serce radcy

Kryształowe serce radcy

Radca prawny Bożena Stradowska ? Adamska mówi o swoim zaangażowaniu społecznym na rzecz Krzyżownik – Smochowic i co dla niej oznacza przyznanie jej „Kryształowego Serca Radcy”- Już po raz szósty Krajowa Rada Radców Prawnych wręczyła Krysztalowe Serce Radcy Prawnego. W tym roku indywidualnie uhonorowana została poznańska radca prawny Bożena Stradowska-Adamska. Dziekan OIRP w Poznaniu, radca prawny Zbigniew Tur rekomendując jej kandydaturę podkreślał, że jest ona od wielu lat znana z zaangażowania i działań na rzecz lokalnej społeczności. Wyróżnia się ponadprzeciętnym zaangażowaniem w bezinteresowne niesienie wsparcia organizacyjnego i prawnego dla współmieszkańców oraz beneficjentów akcji ?Niebieski Parasol?. Wzorowo opiekuje się aplikantami, dzieląc się doświadczeniem i wprowadzając w arka sztuki prawniczej oraz zasady wykonywania zawodu radcy prawnego. Co dla Ciebie oznacza ta nagroda?
– Zawsze dzieliłam swój czas wolny na sprawy prywatne i pracę społeczną na moim osiedlu Krzyżowniki ? Smochowice. Czuję więc olbrzymią satysfakcję, że mój trud nie poszedł na marne. Onegdaj ten teren zawsze był Krzyżownikami, ale władzom, którym przeszkadzał krzyż nawet w nazwie, dodała nowy czlon Smochowice, i tak już pozostało. Przewodniczącą Rady Osiedla Krzyżowniki ? Smochowice jestem od 16 lat. Z podobnymi do mnie zapaleńcami doprowadziliśmy do tego, że mamy porządne ulice z chodnikami i oświetleniem. Jeszcze tylko kilka ulic czeka na nawierzchnię, ale, że czas nie znosi próżni, ulice, które powstały przed trzydzietu laty, już wymagają remontów. Jest co robić. Największą chlubą naszego osiedla jest nowy dwuhektarowy obiekt sportowy. Mamy tam oświetlone boisko do piłki nożnej, do koszykówki i dwa korty tenisowe. Mamy zatrudnionych kortowych, którzy pomagają pilnować obiektów oraz uczą gry w tenisa. Jako jedyne poznańskie osiedle mamy od władz miasta zgodę na pobieranie opłat za korzystanie z kortów. Uzyskane w ten sposób pieniadze przeznaczamy na konserwacje obiektow i organizowanie imprez sportowych oraz bezpłatny tenis dla młodzieży szkolnej. Finansujemy dodatkowe zajęcia dla dzieci w szkole podstawowej i gimnazjum. Zatrudniamy dla nich trenerów z certyfikatem. Kilkadziesiąt chłopców gra w piłkę nożna, a ostatnio dołączyły do nich dziewczęta. Ponieważ mamy pełnowymiarowe boisko futbolowe z oświetleniem zgłaszają się do nas drużyny z niższych lig, które chciałyby rozgrywać u nas mecze. Czekamy na zgodę od władz miasta, aby za taki wynajem móc brać opłaty… Co jeszcze dzieje się w Krzyżownikach ? Smochowicach? Organizujemy kilka, co najmniej trzy festyny sportowe. W tym jeden kolarski. Oznacza to szesnaście wyścigów w różnych kategoriach wiekowych plus wyścig open dla młodzieży i wszystkich chętnych. Nagrody od lat wręczają Ryszard Szurkowski i Zenon Czechowski. Na osiedluj postawiłam na sport, chcę aby młodzież oblegała boiska ( a oblegają do późnych godzin wieczornych) a nie punkty z alkoholem. Pomagamy w zbliżeniu do sportu jak tylko możemy Obok pikników rowerowych organizujemy święto sportu na osiedlu a co tydzień w niedzielę o godzinie 10 rozpoczynam\y marsz wokół jeziora. Frekwencja jest znakomita.
– Plany na przyszłość?
-Teraz chcę startować do Rady Miasta. Może pomogę na naszym osiedlu zbudować z prawdziwego zdarzenia halę sportowo -widowiskową. Szkoła nie ma sali gimastycznej a z takiego obiektu mogłaby bezpłatnie korzystać młodziez szkolna a popołudniami i wieczorami dorośli.
Przede wszystkim jesteś radcą prawnym...
– Mam indywidualną jednoosobową kancelarię radcy prawnego. Specjalizuje się w sprawach cywilnych, gospodarczych oraz prawa pracy. Tematykę tę przyswajam w ramach szkoleń naszym aplikantom. Biorę także udział z comiesięcznych bezpłatnych poradach prawnych, które organizuje nasza izba.
– Co sądzisz o rozdzieleniu zawodów adwokata i radcy? Uważam, że prędzej czy później, ,malew raczej prędzej, nastąpi połączenie obu zawodów. W tej chwili ludzie i tak nie odróżniają radcy od adwokata, a pomimo identycznych kompetencji postrzegają nas gorzej. Wszyscy mówią o potrzebie zwiększenia udziału prawników w sądowych procesach, a to łączy się z bezpłatnego korzystania z usług prawnych. Ludzie boją się , że idąc do kancelafii prawnej powini wziąć kredyt z banku. Wielokrotnie po rozmowie ze mną mówią: „pani mecenas gdybym wiedział , że tylko tyle kosztuje udzielenie porady prawnej, dawno bym, u pani był” .Koszt porady prawnej w stosunku do wartości sporu jest naprawdę symboliczny, inaczej sprawa przedstawia się za reprezentowanie strony w sądzie. Prawnik występujący w sądzie z urzędu powinien otrzymywać godziwe wynagrodzenie, tak aby każdy kto ma sprawę w sądzie, bezwzględnie, w każdym przypadku, korzystał z pomocy prawnika, któremu i tak zapłaci państwo. Chodzi o lludzi, których nie stać prawnika. Państwo na tym nie może oszczędzać.
– Próbą łączenia ognia deficytu budżetowego z wodą potrzeby pomocy prawnej, mają być akcje bezpłatnych porad prawnych.
– Od lat nasza izba takich porad udziela. Onegdaj często, gęsto przybywali do nas ludzie majętni, teraz naprawdę tylko ci, którzy liczą każdą złoltówkę, ludzie którzy nawet nie rozumieją najprostszych pism urzędowych. W razie potzreby „prowadzimy ich za rękę” piszemy odpowiedzi na pisma, nawet pozwy. Oczywiście pod warunkiem, że jest to jeszcze możlwie, że nie upłynęły określomne terminy. Bo to jest najczęstsza bolączka naszych akcji bezpłatnych porad. Ludzie przychodzą za późno, gdy już nic nie można zrobić, bo termin odpowiedzi na pismo minął.

Sprawdź także

Los ma twarz Manowskiej

 Włodzimierz Wróbel: Jak w Sądzie Najwyższym Pierwszy Prezes będzie pomagać losowi Osoby powołane w ostatnich …