Strona główna / Moja kancelaria / Kryształowe serce

Kryształowe serce

Rozmowa z radcą prawnym Sławomirem Kubatem, laureatem ?Kryształowego serca? samorządu radcowskiego, który wyróżniił się bezinteresowną pomocą prawną. _ Jak to się dzieje, że w dobie obłąkańczego wprost pędu za zyskiem, są wciąż ludzie, którym chce się komuś pomagać i to za darmo?
_ Nie jestem jedynym prawnikiem, który chce pomagać ludziom. Wielu i radców prawnych, i adwokatów, od lat, włącza się w różnego rodzaju inicjatywy mające pomóc tym, których nie stać na korzystanie z usług profesjonalnego prawnika. Najlepszym tego dowodem jest ogólnopolska akcja radców prawnych ?Błękitny Parasol? podczas której radcy prawni i nasi aplikanci udzielają bezpłatnych porad. Od kilku lat w obu korporacjach prawnych nastąpiło swoiste przewartościowanie pojęcia zawodu prawnika. Zawód ten, to nie tylko źródło zdobywania pieniędzy na życie, ale też specjalna misja. Stąd udział moich kolegów prawników w różnych organizacjach, fundacjach i ruchach, o najróżniejszej zresztą prowienencji.
_Trendy te dowodzą jednak, że wielu ludzi nadal jest zagubionych w gąszczu prawa…
_Tak. Zgadzam się z tym, i ubolewam. W wielu przypadkach sprawa by zupełnie miała inny finał, gdyby potrzebujący pomocy prawnej człowiek, zgłosił się wcześniej. Zacytuję dziekana poznańskiej izby radców prawnych, dr. Krystynę Babiak- kiedy płonie dach za późno wzywać straż ogniową. Tak się jednak dzieje, niestety, najczęściej. Ludzie idą do prawnika, gdy dostają pozew do sądu.
_ Można przecież zwrócić się do sądu o ustanowienie pełnomocnika z urzędu…
_ Nie wszyscy znają procedury, dla wielu barierą nie do przekroczenia są sądowe koszty. Prawnik musi pomagać wtedy, kiedy zaczyna sie problem. Potem jest już za późno.
_Dyskusja o bezpłatnej pomocy prawnej, jak gdyby ucichła. Czy nie ma wyjścia z sytuacji?
_ Moim zdaniem jest. Obie korporacje prawne, mam na myśli adwokatów i radców prawnych chcą, aby ich przedstawiciele udzielali stałej bezpłatnej pomocy prawnej. Zapraszamy do współpracy i samorządy, i władze lokalne. Już najwyższy czas, aby w Poznaniu i każdym innym mieście powstały miejskie lub gminne ośrodki pomocy prawnej. Unia Europejska daje na to pieniądze. Samorządy powinny dać lokale, prawnicy fachowców i nieomal z dnia na dzień każdy poznaniak miałby bezpłatny dostęp do profesjonalnej pomocy prawnej.
_Dostał Pan nagrodę za swoją pracę w Stowarzyszeniu ?Lepszy Świat?. Gdzie go można znaleźć?
_W tej chwili zapraszam do lokalu przy ulicy Libelta 22. Już niebawem będziemy działać przy ulicy Obodrzyckiej 61 w dawnym Forcie 2. Mamy też swoją stronę internetową. Zachęcam wszystkich, aby podczas wypełniania tegorocznego PIT_u przeznaczyć 1 procent na rzecz naszego stowarzyszenia.
_ A co robi ?Lepszy Świat??
_Działamy na rzecz najuboższych w sferze edukacji i sportu. Naszym największym osiągnięciem jest chyba akcja ?Bank czasu?. Ja na przykład za darmo udzielam korepetycji, a ten co bierze lekcje pilnuje mi dziecka w innym czasie, albo wysprząta mieszkanie. Ten krąg ludzi dobrej woli naprawdę zmienia świat na lepsze. Pomagamy też wszystkim lokatorom, którzy mają problemy mieszkaniowe.

Sprawdź także

Skończmy z delegacjami

Sędzia Krystian Markiewicz – „Trzeba skończyć z delegowaniem sędziów do Ministerstwa Sprawiedliwości” Czekacie na prawomocny …