Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Kryształowe serce

Kryształowe serce

Rozmowa z radcą prawnym Sławomirem Kubatem, laureatem ?Kryształowego serca? samorządu radcowskiego, który wyróżniił się bezinteresowną pomocą prawną. _ Jak to się dzieje, że w dobie obłąkańczego wprost pędu za zyskiem, są wciąż ludzie, którym chce się komuś pomagać i to za darmo?
_ Nie jestem jedynym prawnikiem, który chce pomagać ludziom. Wielu i radców prawnych, i adwokatów, od lat, włącza się w różnego rodzaju inicjatywy mające pomóc tym, których nie stać na korzystanie z usług profesjonalnego prawnika. Najlepszym tego dowodem jest ogólnopolska akcja radców prawnych ?Błękitny Parasol? podczas której radcy prawni i nasi aplikanci udzielają bezpłatnych porad. Od kilku lat w obu korporacjach prawnych nastąpiło swoiste przewartościowanie pojęcia zawodu prawnika. Zawód ten, to nie tylko źródło zdobywania pieniędzy na życie, ale też specjalna misja. Stąd udział moich kolegów prawników w różnych organizacjach, fundacjach i ruchach, o najróżniejszej zresztą prowienencji.
_Trendy te dowodzą jednak, że wielu ludzi nadal jest zagubionych w gąszczu prawa…
_Tak. Zgadzam się z tym, i ubolewam. W wielu przypadkach sprawa by zupełnie miała inny finał, gdyby potrzebujący pomocy prawnej człowiek, zgłosił się wcześniej. Zacytuję dziekana poznańskiej izby radców prawnych, dr. Krystynę Babiak- kiedy płonie dach za późno wzywać straż ogniową. Tak się jednak dzieje, niestety, najczęściej. Ludzie idą do prawnika, gdy dostają pozew do sądu.
_ Można przecież zwrócić się do sądu o ustanowienie pełnomocnika z urzędu…
_ Nie wszyscy znają procedury, dla wielu barierą nie do przekroczenia są sądowe koszty. Prawnik musi pomagać wtedy, kiedy zaczyna sie problem. Potem jest już za późno.
_Dyskusja o bezpłatnej pomocy prawnej, jak gdyby ucichła. Czy nie ma wyjścia z sytuacji?
_ Moim zdaniem jest. Obie korporacje prawne, mam na myśli adwokatów i radców prawnych chcą, aby ich przedstawiciele udzielali stałej bezpłatnej pomocy prawnej. Zapraszamy do współpracy i samorządy, i władze lokalne. Już najwyższy czas, aby w Poznaniu i każdym innym mieście powstały miejskie lub gminne ośrodki pomocy prawnej. Unia Europejska daje na to pieniądze. Samorządy powinny dać lokale, prawnicy fachowców i nieomal z dnia na dzień każdy poznaniak miałby bezpłatny dostęp do profesjonalnej pomocy prawnej.
_Dostał Pan nagrodę za swoją pracę w Stowarzyszeniu ?Lepszy Świat?. Gdzie go można znaleźć?
_W tej chwili zapraszam do lokalu przy ulicy Libelta 22. Już niebawem będziemy działać przy ulicy Obodrzyckiej 61 w dawnym Forcie 2. Mamy też swoją stronę internetową. Zachęcam wszystkich, aby podczas wypełniania tegorocznego PIT_u przeznaczyć 1 procent na rzecz naszego stowarzyszenia.
_ A co robi ?Lepszy Świat??
_Działamy na rzecz najuboższych w sferze edukacji i sportu. Naszym największym osiągnięciem jest chyba akcja ?Bank czasu?. Ja na przykład za darmo udzielam korepetycji, a ten co bierze lekcje pilnuje mi dziecka w innym czasie, albo wysprząta mieszkanie. Ten krąg ludzi dobrej woli naprawdę zmienia świat na lepsze. Pomagamy też wszystkim lokatorom, którzy mają problemy mieszkaniowe.

Sprawdź także

Niekontrolowany polexit

Zdaniem profesora Marcina Matczaka, konflikt Polski z UE może doprowadzić do wzrostu nastrojów antyunijnych, które …