Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Książki o prawach człowieka

Książki o prawach człowieka

Amnesty International poleca dobre książki o prawach człowieka. Wielu z niżej opisanych patronujemy, wszystkie pozwalają czytelnikom zrozumieć lepiej otaczający nas świat, przez dramatyczne historie zastanowić się nad ważnymi tematami. Książki te walczą o prawa człowieka. Trylogia Deborah Ellis „Żywiciel” ?Podróż Parvany” i ?Shauzia.”Te przetłumaczone na 25 języków książki opowiadają historie afgańskich dziewczyn i kobiet, które muszą zmagać się z naruszeniami ich podstawowych praw ? narażone na przemoc, pozbawione prawa do edukacji. Pierwsza część ?Żywiciel?, przedstawia historię Parvany, 11-letniej dziewczyny, która musi pomóc swojej rodzinie w opanowanym przez Talibów Kabulu, stolicy Afganistanu. Po aresztowaniu ojca Parvana ucieka się do podstępu, przebierając się za chłopca i pomagając matce i siostrze. Pozostałe części ?Podróż Parvany? i ?Shauzia?, opowiadając o dalszych losach bohaterów i bohaterek trylogii, opisują realia wojny w Afganistanie i przedstawiają problem uchodźstwa. Książki polecane są przez Malalę Yousafzai.
WOLFGANG BAUER ?PORWANE. BOKO HARAM I TERROR W SERCU AFRYKI?.
O Boko Haram wiadomo mniej niż o reżimie Północnej Korei, choć to jedna z najbardziej okrutnych organizacji terrorystycznych na świecie, a na jej czele stoi znany z fanatyzmu Abubakar Shekau. Kierując się prawem szariatu, sekta walczy o utworzenie w Nigerii kalifatu, współpracuje z Al-Kaidą i przysięgła wierność Państwu Islamskiemu. Gdy w kwietniu 2014 roku krzyczący ?Allah Akbar? żołnierze Boko Haram porwali z internatu w niewielkim mieście Chibok 276 dziewcząt, miliony internautów, aktywiści, politycy, w tym Michelle Obama, zjednoczyli się pod hasłem #BringBackOurGirls. Bauer dotarł do części dziewcząt, którym cudem udało się uciec z niewoli na bagnach Sambisy. Przerażone opowiedziały mu o koszmarze i przemocy. Ich relacje dokumentują zbrodnie i dają wgląd w strukturę organizacji.

Sprawdź także

Nastał czas próby dla sędziów

Apel sędziów w sprawie wykonania orzeczeń trybunałów europejskich i systemu powołań sędziowskich Szanowni Państwo Sędziowie …