Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / Księża wyręczają biskupów

Księża wyręczają biskupów

Niezwykła akcja zwykłych księży, zakonników i sióstr zakonnych. Stanęli po stronie ofiar pedofilii i nadużyć seksualnych w Kościele. To ich odpowiedź na milczenie zdecydowanej większości polskich duchownych i hierarchów Kościoła na słowa o. Tadeusza Rydzyka, wypowiedzianych na 29. urodzinach Radia Maryja.

O. Tadeusz Rydzyk. Tak Kościół reaguje na jego słowa. "Tylko powiedz to każdemu..."

O. Tadeusz Rydzyk. Tak Kościół reaguje na jego słowa. „Tylko powiedz to każdemu…” (PAP, Fot: Tytus Żmijewski)

O. Tomasz Biłka: twarz Kościoła coraz bardziej jawi mi się jako twarz Antychrysta

Teraz zareagowali nie hierarchowie, ale zwykli księża, zakonnicy i siostry zakonne.

„Jeśli jeszcze ktoś z wiernych, kapłanów czy biskupów Kościoła Katolickiego w Polsce zadaje sobie pytanie o granicę, poza którą należy wejść w konflikt i jawnie wystąpić po stronie braci i sióstr cierpiących dzisiaj z powodu skandalicznych wypowiedzi niektórych hierarchów przy milczącej aprobacie pozostałych pasterzy, to po sobotniej wypowiedzi Tadeusza Rydzyka o biskupie 'męczenniku' Janiaku oraz o zbrodni pedofilii jako 'uleganiu pokusie', która miała miejsce w obecności czternastu biskupów oraz kilku ważnych przedstawicieli rządu RP, uzyskał odpowiedź” – napisał we wtorek na swoim profilu na Facebooku dominikanin o. Tomasz Biłka.

„Przekroczyliśmy ostateczny punkt, poza którym dalsze milczenie jest oczywistym złem” – dodał duchowny.

Dominikanin zwrócił uwagę, że tylko trzech hierarchów zabrało głos w sprawie słów o. Rydzyka. „Milczenie reszty hierarchów, brak sprzeciwu księży, klerykalizm świeckich (jeszcze gorszy od klerykalizmu kleru), diabelskie odwrócenie pojęć (zło nazywane dobrem, dobro złem) sprawia, że twarz Kościoła coraz bardziej jawi mi się jako twarz Antychrysta” – ocenił o. Biłka.

O. Paweł Gużyński: pokażmy, że Kościół ma inną twarz niż tylko ta o. Rydzyka

„Uważam, że w zaistniałej sytuacji, a mam tu na myśli niegodne chrześcijanina słowa o. T. Rydzyka, wypowiedziane w ostatnią sobotę, trzeba okazać szacunek osobom skrzywdzonym przez Kościół oraz wesprzeć abp Wojciecha Polaka i pokazać, że Kościół ma inną twarz niż tylko ta o. Rydzyka” – napisał z kolei na swoim profilu na Facebooku o. Paweł Gużyński.

Dominikanin zaproponował, by polscy duchowni nagrali krótkie klipy wideo z następującym przesłaniem: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. Jestem po stronie skrzywdzonych przez Kościół”.

„Szczególnie apeluję do księży! Przestańcie się bać o własne tyłki! Jeśli wzywacie z ambon do wierności Ewangelii, to się nie ociągajcie i dajcie dobry przykład. Jeśli chcemy wzywać do heroizmu wiary, to droga prowadzi przez porzucenie konformizmu i oportunistycznych wygibasów” – napisał na swoim profilu na Facebooku o. Gużyński.

Po stronie pokrzywdzonych przez pedefilów w Kościele stanęli: Maciej Biskup OP, ks. Adam Bobek, s. Izabela Fink, Paweł Gużyński OP, Wojciech Jędrzejewski OP, ks. Dariusz Kaczor, Krzysztof Kocjan OP, ks. Krzysztof Konwerski, ks. Maciej K. Kubiak, ks. Arkadiusz Lechowski, ks. Wojciech Mittelstaed, ks. Krzysztof Niedałtowski, s. Magdalena Obarska, ks. Łukasz Olszewski, Vitaliy Osmolovskyy SJ, ks. Andrzej Piotr Perzyński, s. Maria Pilar Casado Tarin, o. Łukasz Pinio, ks. Bartosz Rajewski, s. Barbara Radzimińska, ks Aleksander Seniuk, o. Przemysław Skąpski, ks. Kazimierz Sowa, ks. Andrzej Stefański, ks. Andrzej Szostek, ks. Marek Wirkus, ks. Adam Wróblewski.

Sprawdź także

Narodowy Nie( Ład)

I wreszcie wiemy, co ma mieścić się w dawno zapowiadanym z hukiem „Nowym Ładzie”, który …