Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Kurs na dyktaturę

Kurs na dyktaturę

– „To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane, ograniczane w sposób bardzo daleko idący. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, żeby ten kierunek działania partii rządzącej nie odniósł sukcesu” – powiedział prof. Andrzej Zoll w TVN 24.

Dodał, że że Polska jest na etapie powrotu od demokracji do dyktatury. Odniósł się do wezwania do prokuratury dziennikarza „Newsweeka” po tym, jak napisał on tekst o Mariuszu Muszyńskim, wiceprezesie nowego Trybunału Konstytucyjnego, przez niektórych prawników nazywanym sędzią-dublerem. Muszyński złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przez dziennikarza przestępstwa. – „Pan Muszyński ma możliwość postępowania w obronie swoich dóbr osobistych, czyli postępowania cywilno-prawnego. Kierowanie sprawy do prokuratury, zajęcie się tą sprawą przez prokuraturę czy policję, jest zupełnie – moim zdaniem – nadużyciem” – skomentował prof. Zoll. – „To, co zaczyna się dziać, jeżeli chodzi o prasę i walkę o wolność prasy (…) będzie to podstawowy front obrony demokracji w Polsce, albo przegrania i przejścia z powrotem do systemu dyktatury. Wolność prasy to fundament dla demokracji” – podkreślił.
Drugim fundamentem demokracji według prof. Zolla jest niezawisłe sądownictwo. – „Mamy pewne sygnały, które wskazują na to, że władza polityczna – dzisiaj rządząca – robi wszystko, żeby ograniczyć albo wyłączyć niezależność sądownictwa. Mieliśmy w ostatnim okresie bój o niezależność Sądu Najwyższego, który został w pewnym stopniu wygrany, ale jeszcze nie ostatecznie. To duży sukces, wynikający z postawy sędziów i postawy dużej części społeczeństwa. Musimy być z tego dumni” – powiedział były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Dodał, że to jednak nie wszystko. – „Obecna KRS jest w pełni opanowana przez władzę polityczną i wybrana w sposób sprzeczny z Konstytucją. Trybunał Konstytucyjny nie jest organem, który spełnia wymogi tego organu, który ma stać na straży przestrzegania Konstytucji przez wszystkie organy władzy w państwie” – zaznaczył prof. Zoll.

Źródło: tvn24.pl

Sprawdź także

Polska nierządem stoi

Raport rządów prawa. Bodnar: W przypadku Polski od wielu lat trend jest negatywny, pokazujący stopniowe …