Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Kwestia doświadczenia

Kwestia doświadczenia

Z adwokatem Romanem Wróblem rozmawiamy o jego prawniczych losach, o samorządowych doświadczeniach, o perspektywach połączenia z radcami prawnymi i o statusie sędziego.

-Gdzie można znaleźć Pana kancelarię?

– Moja kancelaria znajduje się przy ulicy św. Jerzego 22 w Poznaniu. Zajmuję się głównie obsługą podmiotów gospodarczych, organów samorządowych oraz reprezentacją osób fizycznych oraz prawnych przed sądami w sprawach karnych, cywilnych i administracyjnych.

-Z tego co wiem, po studiach prawniczych nie od razu trafił Pan do palestry?

-Tak. Przez wiele lat byłem prokuratorem. Moją wielką satysfakcją jest to, że byłem współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym Stowarzyszenia Prokuratorów Rzeczypospolitej Polskiej. Potem zostałem radcą prawnym. Prawie sześć lat byłem też Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów w Starostwie Powiatowym w Szamotułach.

-Co sądzi Pan mecenas o koncepcji połączenia korporacji adwokatów i radców prawnych?

-Mając na uwadze zachowanie polityków, ich przeciwstawianie prawników, zawodów regulowanych, społeczeństwu potrzebna jest rzetelne rozmowa przedstawicieli obu zawodów o ich przyszłości. Można uregulować zarówno zawód adwokata i radcy prawnego w jednej ustawie z pewnymi ograniczeniami w wykonywaniu któregoś z nich, przy zapewnieniu pełnej możliwości przechodzenia z jednej formy wykonywania w drugą. Można zachować osobną nazwę i samorządność, przy zachowaniu odrębności.

-Jakie zmiany w prawie powinny nastąpić w naszym ustawodawstwie, aby zapanować nad wszechobecnym chaosem?

-Konieczna jest przede wszystkim zmiana sposobu uzyskiwania statutu sędziego, gdyż to oni kształtują obraz wymiaru sprawiedliwości. Właściwe wydaje się zrezygnowanie z aplikacji sędziowskiej. Wówczas możliwe będzie przechodzenie do stanu sędziowskiego z innych zawodów. Pozwoli to wnieść do interpretacji przepisów prawa więcej doświadczenia życiowego i zawodowego. Sędziowie winni mieć co najmniej 35 lat. W dalszej kolejności istnieje potrzeba wprowadzenia do sądów osób odpowiedzialnych za organizację pracy. Na fotografii: Podziękowanie R. Wróblowi( w białej koszuli) za pracę w szamotulskim starostwie.

Foto ze strony internetowej Powiatu Szamotulskiego.

Sprawdź także

Żonglowanie władzą

Podział władz doznaje zakłóceń najczęściej na skutek ekspansji egzekutywy na pozycje judykatywy. Czasem jednak to …