„LAS” w reż. Lidii Dudy rusza w trasę po Polsce. Dystrybucji towarzyszy kampania impaktowa „Pomaganie nie ma granic”.
Nowy film Lidii Dudy to jeden z najważniejszych i najczęściej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych tego roku.
„Lidii Dudzie udało się opowiedzieć o temacie z pierwszych stron gazet, unikając publicystyki. Kino o istocie człowieczeństwa”.
Agnieszka Pilacińska (Pełna sala)
Organizatorem trasy jest prowadzony przez Helsińską Fundację Praw Człowieka Festiwal WATCH DOCS, dystrybutor takich tytułów jak „20 dni w Mariupolu” (zdobywca Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego) czy „Syndrom Hamleta” w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.
We wrześniu w sześciu miastach Polski odbędą się pokazy przedpremierowe – trasa rozpocznie się 20 września w Warszawie, a zakończy się 29 września na uroczystej premierze w Łodzi. Każdej projekcji będzie towarzyszyło spotkanie z twórczyniami i bohaterami filmu.
O filmie
Asia i Marek mieszkają z trojgiem dzieci w Puszczy Białowieskiej, tuż przy granicy z Białorusią. Kiedy tuż po studiach spełniali swoje marzenie o kupnie domu, nie mieli pojęcia, co spotka ich w tym małym raju. Zainstalowane w terenie kamery do tej pory służyły im do obserwacji zwierząt. Ale nocne nagrania pokazują, że w lesie pojawili się ludzie – uchodźcy próbujący znaleźć bezpieczną drogę do Europy. Cała rodzina angażuje się w pomoc mimo braku jakiegokolwiek wsparcia ze strony państwa. Od tej pory las będzie dla nich zupełnie innym miejscem. Jak wrócić do domu, koło którego umierają ludzie?
Trasa filmu „LAS”:
20.09. Warszawa: Kinoteka PKiN – Kup bilet
22.09. Katowice: Kino Światowid – Kup bilet
23.09. Wrocław: Kino Nowe Horyzonty – Kup bilet
24.09. Lublin: KINO CK – Kup bilet
25.09. Gdańsk: Kino Muzeum – Kup bilet
26.09. Gdynia: Gdyńskie Centrum Filmowe w ramach Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Kup bilet
29.09. Łódź: EC1 – Uroczysta premiera
Film zdobył nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych:
Srebrny Aleksander na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach 2024
Nagroda Główna w Konkursie Polskim, Grand Prix Dolnego Śląska, Nagroda Smakjam za najlepszą produkcję i Nagroda Amnesty International na Festiwalu Filmowym Millenium Docs Against Gravity 2024
Wyróżnienie IDF na East Silver Market w Pradze
„Poruszająca lekcja empatii, wizja raju skażonego ludzką krzywdą i opowieść o pomaganiu w czasach, gdy grożą za to surowe konsekwencje”.
Radosław Czyż, Gazeta Wyborcza
Dystrybucja filmu posłuży jako okazja do szukania odpowiedzi na pytanie – czy kino dokumentalne może zmieniać świat? Dlatego pokazom będzie towarzyszyć kampania impaktowa POMAGANIE NIE MA GRANIC, która zaprowadzi film w progi instytucji odpowiedzialnych za procesy legislacyjne w Polsce, stawiając sobie za cel wprowadzenie zmian w praktyce prawnej służących zniesieniu odpowiedzialności karnej za udzielanie pomocy potrzebującym. Kampanię będą prowadziły prawniczki i prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, organizatora Festiwalu WATCH DOCS, a do prowadzenia działań sojuszniczych zaproszone zostaną organizacje, wolontariusze i mieszkańcy Podlasia zaangażowani w niesienie pomocy humanitarnej na granicy polsko-białoruskiej. Pomaganie osobom potrzebującym nie powinno być karane przez państwo.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej
Od sierpnia 2021 na granicy polsko-białoruskiej trwa kryzys humanitarny. Zgodnie z raportami organizacji praw człowieka 116 osób uchodźczych zmarło podczas prób przekroczenia granic Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą. W sytuacji braku jakiejkolwiek państwowej opieki humanitarnej powstał oddolny system pomocy na granicy, dzięki któremu udzielono wsparcia ponad 25 tysiącom potrzebującym.
Polskie organizacje pozarządowe, wolontariusze, aktywiści i przedstawiciele lokalnych władz dostarczają osobom uchodźczym wodę, jedzenie, zapewniają pomoc medyczną i prawną. Działania te piętnowane są przez władze i instytucje rządowe oraz – wbrew obowiązującym przepisom – kryminalizowane.