Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Legalizowali kradzione auta

Legalizowali kradzione auta

Osiem osób zostało oskarżonych o legalizację kradzionych samochodów.

Rzecznik prokuratury okregowej w Poznaniu informuje. że VI Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej skierował akt oskarżenia przeciwko 8 osobom, mieszkańcom Gniezna i okolic, którzy działali w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się legalizacją na terenie Polski samochodów, importowanych wbrew przepisom z innych krajów.
Postępowanie w tej sprawie wszczęto w lipcu 2006 roku, zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko 8 mężczyznom, zarzucając im popełnienie ponad 300 -stu przestępstw. W toku postępowania ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza działająca na terenie Gniezna, zajmuje się importem z krajów Unii Europejskiej powypadkowych samochodów, przede wszystkim marek francuskich, poważnie uszkodzonych lub spalonych, a następnie ich legalizacją w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie i dalszą sprzedażą tych aut na polskim rynku. Przedmiotowe samochody w państwach, z których pochodziły, figurowały jako wycofane z użytku i przeznaczone do kasacji z uwagi na koszty naprawy przewyższające wartość rynkową pojazdów.
Dokumenty przedkładane w urzędzie wraz z wnioskiem o rejestrację były fałszowane. Ponadto, w przypadku dokumentów dotyczących niektórych samochodów, pomimo czytelności numeru nadwozia znajdowały się adnotacje stacji diagnostycznej, że numer ten uległ uszkodzeniu w wyniku wypadku i zasadnym jest nabycie nowego numeru. W wyniku tychże działań auta przeznaczone do kasacji w kraju pochodzenia były rejestrowane i sprzedawane w Polsce. Oskarżeni działając w sposób wyżej opisany oszukiwali nabywców pojazdów co do pochodzenia samochodów, możliwości ich legalnego zarejestrowania na terenie Polski, rzeczywistego roku produkcji.
Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw.
Sprawę będzie rozpoznawał Sąd Okręgowy w Poznaniu.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …