Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Legenda o trzech hostiach w prokuraturze

Legenda o trzech hostiach w prokuraturze

Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu opublikował informację dotyczącą postępowania prowadzonego w sprawie publikacji książki „Najświętsze Trzy-Hostie”. Przedmiotem postępowania było wznowienie wydania książki Mieczysława Noskowskiego z 1926r. „Najświętsze Trzy Hostie”, która miała zawierać treści znieważające grupę ludności….narodowości żydowskiej z powodu jej przynależności narodowej. Badanie aktowe powyższego postępowania przeprowadziła Prokuratura Generalna stwierdzając, że postanowienie o umorzeniu postępowania jest słuszne a postępowanie nie wymagało uzupełnienia. Prokuratura Generalna przeprowadziła również analizę treści książki stwierdzając, że nie zwiera żadnego wyrażenia jednoznacznie sformułowanego jako nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, ani wyrażeń znieważających.
Na treść przedmiotowej książki składa się m.in. opis legendy o trzech hostiach, według której w 1399 r. poznańscy Żydzi, zbezcześcili trzy konsekrowane hostie stanowiące ciało Jezusa Chrystusa. W miejscu gdzie hostie zostały ukryte, król Władysław II Jagiełło ufundował kościół Bożego Ciała, w którym miały mieć miejsce uzdrowienia chorych. W książce napisano, że „Ponieważ dzisiaj mało kto wierzy w to, czego nie widzi, … przeto ażeby przekonująco przemówić do serca Twego, miły czytelniku, wskażę Ci raz jeszcze na te wiadome, wiekowe pomniki, na kościoły Bożego Ciała i Pana Jezusa w Poznaniu, które chyba najwymowniej świadczą, że bez ważniejszego powodu, tak sobie tylko dla ozdoby miasta nie powstały, o czym zresztą dość wyczerpująco niniejsza książka mówi. Bądź na wieki wielbiony – Jezu w chlebie utajony!”.(…) Legenda o trzech Hostiach, w opisie używającym archaicznego stylu i języka, jak we fragmentach jest publikowana np. na stronach internetowych, m.in. można przeczytać jej treść na stronie prowadzonej przez Muzeum Historii Żydów Polskich.
Rzecznik Prasowy

Sprawdź także

Protokół oględzin więźnia

Czy Służba Więzienna pracuje nad wytycznymi dotyczącymi sposobu dokumentowania obrażeń osadzonych. Odpowiedź W czasie z …