Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Wojsko Francji w Kijowie?

Wojsko Francji w Kijowie?

Francja wysłała do Słowiańska na wschodzie Ukrainy około 100 żołnierzy z 3. pułku piechoty Legii Cudzoziemskiej. Mają oni pomóc armii ukraińskiej w odpieraniu ofensywy Rosji w Donbasie — poinformował w artykule dla portalu Asia Times analityk Stephen Bryen, wiceminister obrony USA za prezydentury Ronalda Reagana (1981-89).

Według Bryena żołnierze, którzy służą w jednostkach artyleryjskich i rozpoznania, wesprą ukraińską 54. samodzielną brygadę zmechanizowaną, a łącznie na Ukrainę ma przybyć około 1,5 tys. wojskowych z Legii Cudzoziemskiej. W zdecydowanej większości nie są to obywatele Francji, co oznacza, że rząd w Paryżu zdecydował się na rozwiązanie kompromisowe, ponieważ chciał uniknąć wysyłania na front własnych obywateli — oznajmił ekspert.

Decyzja „niezwykle prowokacyjna”

Niemniej w jego ocenie decyzja Paryża o wysłaniu pierwszych formacji zbrojnych do Donbasu jest „niezwykle prowokacyjna” i wiąże się z potencjalnym ryzykiem eskalacji w relacjach Rosji z państwami Zachodu. Bryen podkreślił, że „nie ma możliwości”, by żołnierze Legii Cudzoziemskiej udający się na Ukrainę mogli wjechać tam z innego kraju niż Polska. Władze Francji i Ukrainy nie odniosły się dotąd do doniesień Asia Times, przekazanych w miniony weekend.

Sprawdź także

Kto był w siatce Kremla

Komisja ds. wpływów rosyjskich rozpoczyna prace. Donald Tusk: Raport za dwa miesiące Komisja do badania …