Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Letni Amnesty Bus

Letni Amnesty Bus

Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić trasę żółtego wakacyjnego autobusu Amnesty International. Może to być pierwsze spotkanie z tą organizacją. Ważka okazja, aby samemu i z dziećmi przekonać się co robi AI.

Amnesty International rozpoczyna kampanię letnią Amnesty Bus. Aby być jeszcze bliżej ludzi, w czasie tegorocznych wakacji, Amnesty International przejedzie całą Polskę żółtym busem. Odwiedzi kilkanaście miast i największe polskie festiwale muzyczne: Open’er Festival, Woodstock i Seven Festival Music & More w Węgorzewie.
Akcja letnia Amnesty Bus jest realizowana w ramach kampanii ?Żądamy Godności?. Celem kampanii jest położenie kresu przypadkom łamania praw człowieka, które sprawiają, że ludzie żyją w ubóstwie. Amnesty International chce zmobilizować ludzi w całej Polsce, aby domagali się od rządów, wielkich korporacji oraz wpływowych osób, aby usłyszeli głosy osób żyjących w ubóstwie, uznawali i szanowali ich prawa.
Kampania rozpoczęłą się w Warszawie, w niedzielę 27 czerwca o godz. 15.00, happeningiem na Placu Zamkowym. Wolontariusze i wolontariuszki wcielą się w rolę agentów biura podróży, którzy będą ?reklamowali? wycieczki wakacyjne do Delty Nigru, Bhopalu i do Orisy – miejsc o najniższych standardach praw człowieka. Wieczorem, o godz. 20.00, Amnesty Bus przejechał do klubu Powiększenie, gdzie został wyświetlony film ?Kowboje z Indii? Simona Chambersa ? dokument nagrodzony wyróżnieniem podczas Planete Doc Review.
Kolejne przystanki Amnesty Busa to: m.in. Łódź, Gdynia (Open’er Festival), Rewa, Puck, Karwia, Władysławowo, Jastarnia, Jurata, Hel, Węgorzewo (Seven Festival Music & More), Giżycko, Mikołajki, Olsztyn, Ostróda, Iława, Toruń, Kostrzyn (Woodstock), Wrocław, Katowice. Podczas całej trasy Amnesty Busa zaplanowane są liczne happenigi, pokazy filmowe, warsztaty o prawach człowieka, fotopetycje. Postawione zostanie również otwarte pytanie ?Co dla ciebie znaczy żyć godnie??. Jednym z tematów poruszanych w ramach kampanii Amnesty International ?Żądamy Godności? jest kwestia odpowiedzialności korporacji.
Od kilkudziesięciu lat eksploatowane są zasoby naturalne w krajach Globalnego Południa, w Indiach, w Afryce, w Ameryce Łacińskiej. Międzynarodowe korporacje uzyskują z tej działalności krociowe zyski. Z drugiej strony, mimo że kraje te posiadają bogate złoża surowców mineralnych, standardy życia, zdrowia i edukacji, są tam najniższe na świecie. Działalność korporacji często łączy się z brutalnym naruszeniem praw człowieka i wpędza ludzi w ubóstwo. Okazuje się również, że nie istnieją żadne skuteczne środki, które pozwoliłyby zmusić korporacje do ponoszenia odpowiedzialności za swoje działania lub zapewniłyby pokrzywdzonym zadośćuczynienie. Amnesty International nie mogła przejść obojętnie wobec nagminnych przypadków naruszeń podstawowych praw człowieka przez niektóre międzynarodowe korporacje.
W ramach letniej kampanii ASI domaga się zapewnienia, że korporacje międzynarodowe będą zwracały uwagę na prawa osób żyjących w ubóstwie, a zyski osiągnięte z inwestycji w krajach ubogich będę przeznaczane na zapewnienie im podstawowych praw.
Aktualne Informacje na temat trasy i wydarzeń towarzyszących Amnesty Bus na: www.zadamygodnosci.pl

Sprawdź także

Rewizje w domach ziobrystów

Na polecenie prokuratorów z zespołu śledczego ds. Funduszu Sprawiedliwości przeprowadzane są dziś przeszukania w różnych …