Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Licealiści poznali Sąd Najwyższy

Licealiści poznali Sąd Najwyższy

Podczas drugiej edycji Dnia Edukacji Prawnej uczniowie trzech klas Liceum Ogólnokształcącego nr XVIII im. Zamoyskiego w Warszawie uczestniczyli w zajęciach w Sądzie Najwyższym. Uczniów oprowadzili po budynku pracownicy sekcji prasowej, którzy bardzo ciekawie opowiedzieli o jego historii, a także o tym dlaczego kariatydy zamiast przy wejściu, umieszczono
po jego przeciwnej stronie. Młodzież miała możliwość zobaczenia ogrodów na dachu budynku. Kolejnym punktem dnia było spotkanie z prezesem Izby Karnej sędzią Stanisławem Zabłockim. To właśnie tutaj jako jedno z pierwszych padło pytania o koncepcję winy w ujęciu szkoły warszawskiej i szkoły krakowskiej.
Młodzież pytała również o ewentualną wysokość odszkodowania w głośnej sprawie mężczyzny niesłusznie skazanego za zabójstwo 15 letniej dziewczyny. Po spotkaniu z sędzią Stanisławem Zabłockim uczniowie przeszli do Sali im. Stanisława Dąbrowskiego, gdzie przywitał ich rzecznik prasowy Sądu Najwyższego pan sędzia Michał Laskowski. Następnie niezwykle ciekawy wykład o historii sądownictwa wygłosił pan sędzia Jacek Gudowski. Dowiedzieliśmy się, że kiedyś togi sędziowskie były fioletowe, zaś adwokackie zielone, a także że przedstawiciele tych zawodów mieli zwyczaj nosić je również poza budynkami sądów. Tu również padły ciekawe pytania m.in. o reformę polegającą o wprowadzeniu sędziów pokoju, którzy mieliby rozpoznawać najprostsze sprawy sądowe.
Na zakończenia odbyło się spotkanie z prezesem Fundacji Court Watch Bartoszem Pilitowskim, który wyjaśnił na czym polega działalność fundacji i opowiedział o ważnej roli wolontariuszy ? obserwatorów rozpraw sądowych. Każdy z uczestników Dnia Edukacji Prawnej w Sądzie Najwyższym otrzymał książkę ,,Apteczka prawna. Lex bez łez” i publikację poświęconą historii Sądu Najwyższego.

Sprawdź także

Wiążące prawo Europy

Podpisy pod apelem sędziów w sprawie wykonania orzeczeń trybunałów europejskich i systemu powołań sędziowskich My, …