Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Los polskich kierowców na Białorusi

Los polskich kierowców na Białorusi

Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz skierowala list do Grzegorza Schetyny ministra spraw zagranicznych. Oto jego treść: Szanowny Panie Ministrze, Rzecznik Praw Obywatelskich od wielu lat monitoruje sytuację Polaków mieszkających bądź przebywających po za graniami kraju. W razie dostrzeżenia naruszenia prawczy wolności człowieka i obywatela interweniuje w polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych RP, mając na uwadze możliwość udzielenia obywatelom pomocy konsularnej na podstawie ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów (t.j. Dz. U. z 2002 r., Nr 215, poz. 1823 ze zm.).
W ostatnim czasie z artykułu prasowego red. C. Łaza rewicza, opublikowanego na łamach tygodnika ? Wprost ? w dniu 24 lutego 2015 r. Rzecznik powziął informacje na temat trudnej sytuacji polskich kierowców, którzy na terenie Białorusi spowodowali wypadek drogowy i przebywają w bi ałoruskich więzieniach. W artykule wskazano kilka nazwisk Polaków, którzy zetknęli się białoruski m wymiarem sprawiedliwości. Twierdzą oni, że sytuacja Polaków i generalnie obcokrajowców, którzy spowodowali na terenie Białorusi wypadek drogowy, jest trudna .
Oczekując na wyrok przebywają w warunkach często urągających godności ludzkiej. Natomiast po wydaniu wyroku , najczęściej skazującego na bez względną karę pozbawienia wolności, są przenoszeni do łagrów, gdzie warunki odbywania kary są bardzo ciężkie (opisa no przypadek odmowy nastawienia przez – lekarzy ze szpitala w Mohylewie kierowcy złamanej ręki, z uwagi na niemożność zapłacenia 1000 euro). Jak wynika z informacji dziennikarza, w jednym z takich łagrów, w Gorki, przebywają jeszcze dwaj Polacy oskarżeni o s powodowanie wypadku na terenie Białorusi . W artykule pojawiają się także informacje o możliwości uniknięcia wyro ku skazującego dzięki wypłaceniu poszkodowanym w wypadku kwot pieniężnych .
Najczęściej chodzi tu o kwoty tysięcy euro. Poszkodowani Polacy mówią też o pomocy konsula RP, bez której najpewniej nie udałoby się im przetrwać szeregu sytuacji w białoruskich warunkach. Mając na uwadze powyższe, działając na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 1648), uprzejmie proszę Pana Ministra o przekazanie szczegółowych informacji w tej sprawie. W szczególności proszę o wyjaśnienie, jakie środki podejmuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych i służby konsularne w celu udzielenia pomocy opisanym w artykule polskim kierowcom przebywającym w białorus kich więzieniach (bądź też w innych podobnych sprawach). Łączę wyrazy szacunku,

Sprawdź także

Bunt sędziów w SN

30 sędziów Sądu Najwyższego złożyło dokument skierowany do I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. Orzekający …