Strona główna / Aktualności / Macedonia wpuściła emigrantów

Macedonia wpuściła emigrantów

Prawie wszystkie osoby, które w ciągu ostatnich kilku dni utknęły na granicy z Grecją, w tym wielu syryjskich i afgańskich uchodźców, bezpiecznie przedostały się do Macedonii, powiedziała Amnesty International. Sytuacja w Gewgeliji, przygranicznym macedońskim mieście się uspokoiła. Wczoraj na stacji kolejowej znajdowało się około
80-100 uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Według relacji pozwolono im wsiąść do pociągów, które zmierzają na północ, do granicy z Serbią. Niektórzy podróżują autobusami, za które sami musieli zapłacić. Policja znajduje się na miejscu, ale jest spokojnie. – Może się wydawać, że ostatni kryzys został zażegnany i na granicy zapanował spokój, ale los setek osób, które znalazły się w Macedonii, w tym wielu rodzin, kobiet w ciąży i małych dzieci, jest niepewny.
Część z nich jest chora i desperacko potrzebuje pomocy humanitarnej. Nie jest jasne, czy wszyscy ją otrzymają – powiedział Giorgos Kosmopoulous, Dyrektor biura Amnesty International w Grecji, który znajduje się przy granicy macedońsko-greckiej. – Dla wielu osób przekroczenie tej granicy to tylko jeden krok w bardzo długiej i niebezpiecznej podróży do innych miejsc w Europie. Być może na chwilę zażegnano kryzys, ale ten an pewno się nie skończył.
Według uzyskanych informacji na greckie wyspy przybyły kolejne łodzie z uchodźcami i osobami ubiegającymi się o azyl. Kluczowe pytanie w tej sytuacji brzmi: jak władze Macedonii odpowiedzą na przybycie kolejnych osób i ich próby przekroczenia granicy, do których dojdzie w najbliższych dniach? Tragiczne wydarzenia na granicy grecko-macedońskiej, które miały miejsce przez ostatnie dni, są kolejnym jasnym sygnałem dla przywódców państw Unii Europejskiej, że głębsza zmiana w polityce wobec uchodźców jest pilnie potrzebna. Więcej na stronie AI.

Sprawdź także

Świadkowie „Pegasusa”

Zespół został powołany w ramach Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji …