Strona główna / Szczypta soli / Magister przemówiła

Magister przemówiła

Julia Przyłębska skomentowała wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Prezes Trybunału Konstytucyjnego zabrała głos w sprawie piątkowego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Strasburski sąd uznał, że wyroki wydawane przez TK, w składzie którego zasiadają tzw. sędziowie-dublerzy, naruszają prawo do rzetelnego procesu.

Julia Przyłębska skomentowała wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Julia Przyłębska skomentowała wyrok Europejskiego Trybunału Praw CzłowiekaŹródło: PAP

Julia Przyłębska komentując piątkowe orzeczenie ETPCz w Strasburgu stwierdziła, że nie ma ono żadnego wpływu na polski porządek prawny.

„Europejski Trybunał Praw Człowieka bez podstawy prawnej i poza kompetencjami wydał wyrok w sprawie składu polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Stanowi to rażące naruszenie prawa i nie znajduje jakiejkolwiek podstawy w aktach prawa międzynarodowego konstruujących status Trybunału w Strasburgu. Bezprawne wkroczenie przez ETPCz w kompetencje Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz kompetencji Prezydenta RP do przyjęcia ślubowania od osoby wybranej przez Sejm nie wywołuje żadnych skutków w polskim porządku prawnym” – powiedziała Przyłębska w rozmowie z PAP.

Sprawdź także

21 mld zł strat NBP

Wstępnie 20 800 024 000 zł, czyli blisko 21 mld zł – taką stratę miał …