Strona główna / Aktualności / Małe jednak jest piękne

Małe jednak jest piękne

Od stycznia 2015 roku zostanie przywrócona część małych sądów rejonowych zlikwidowanych wskutek tzw. reformy Gowina. Minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk poinformował, że podpisał rozporządzenia dotyczące tej sprawy. W marcu prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Prawa o ustroju sądów, która przywraca większość małych sądów rejonowych zniesionych na początku zeszłego roku wskutek tzw. reformy Gowina. Przeciwko zmianie protestowali ludowcy sprzeciwiający się likwidacji sądów. Grabarczyk, który był gościem na wtorkowym posiedzeniu klubu PSL, powiedział dziennikarzom w Sejmie, że podpisana przez prezydenta ustawa umożliwia mu odtworzenie sądów, co ? jak dodał ? nastąpi w dwóch turach. ? W pierwszej zostanie przywróconych około 40-41 sądów ? powiedział po wyjściu z posiedzenia klubu ludowców Grabarczyk. Dodał, że sądy odtworzone w pierwszej turze zaczną działać od stycznia 2015 roku, a w drugiej ? rok później. Wieczorem Grabarczyk poinformował, że podpisał pierwsze rozporządzenia w tej sprawie. Szef klubu PSL Jan Bury powiedział, że Grabarczyk zadeklarował na spotkaniu z klubem PSL, iż w styczniu 2016 r. zostanie przywróconych łącznie 75 sądów rejonowych. ? Jesteśmy zadowoleni, warto było być upartym, zrobić skuteczną akcję w obronie Polski lokalnej. Wychodzi na to, że po Jarosławie Gowinie musiał posprzątać Cezary Grabarczyk. To powrót do normalności, to sukces Polski lokalnej ? podkreślił polityk ludowców. Janusz Piechociński, Cezary Grabarczyk, Jan Bury, Eugeniusz Grzeszczak na posiedzeniu klubu parlamentarnego PSL (fot. PAP/Paweł Supernak) ? Grabarczyk to ciekawy polityk, jakby 7 lat temu został ministrem sprawiedliwości, to dziś mielibyśmy więcej porządku w całym obszarze sprawiedliwości, więcej kompetencji oraz racjonalnych i odpowiedzialnych ustaw ? powiedział Bury. Jak dodał, Grabarczyk pokazał, że jest przygotowany do funkcji ministra sprawiedliwości.
Na początku zeszłego roku na mocy rozporządzenia ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i przekształconych w wydziały zamiejscowe innych, większych, najczęściej sąsiednich. Reforma, jeszcze zanim weszła w życie, wywołała liczne protesty, zarówno środowiska sędziowskiego, jak i polityków. Rozporządzenie ministra w sprawie reorganizacji sądów krytykowała zarówno cała opozycja, jak i koalicyjny PSL.
W Sejmie (głosami PiS, TR, PSL, SLD i SP) uchwalona została obywatelska ustawa, która przywracała zlikwidowane sądy. Prezydent Bronisław Komorowski ustawę jednak zawetował, kierując równocześnie do Sejmu własny projekt, który pozostawia ministrowi sprawiedliwości kompetencje do tworzenia i likwidacji sądów rejonowych, ale precyzuje, na podstawie jakich przesłanek ma on prawo do tego typu decyzji. Według nowego ministra sprawiedliwości ze wstępnej symulacji resortu wynika, że do 1 stycznia 2016 r. ?wróci? 75 jednostek rejonowych, a proces przywracania resort chce podzielić na dwa etapy. Pierwszy, w wyniku którego reaktywowanych zostanie 41 jednostek, zakończy się 1 stycznia 2015 r. Następny zaowocuje powrotem pozostałych 34 sądów.

Na podstawie przepisów ww. rozporządzenia z dniem 1 stycznia 2015 r. przywrócone zostają następujące sądy rejonowe:

1) Sąd Rejonowy w Brzezinach,
2) Sąd Rejonowy w Chodzieży,
3) Sąd Rejonowy w Choszcznie,
4) Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej,
5) Sąd Rejonowy w Działdowie,
6) Sąd Rejonowy w Gostyniu,
7) Sąd Rejonowy w Grajewie,
8) Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze,
9) Sąd Rejonowy w Kościerzynie,
10) Sąd Rejonowy w Krasnymstawie,
11) Sąd Rejonowy w Krotoszynie,
12) Sąd Rejonowy w Leżajsku,
13) Sąd Rejonowy w Lwówku Śląskim,
14) Sąd Rejonowy w Łęczycy,
15) Sąd Rejonowy w Nakle nad Notecią,
16) Sąd Rejonowy w Nisku,
17) Sąd Rejonowy w Nowym Tomyślu,
18) Sąd Rejonowy w Obornikach,
19) Sąd Rejonowy w Oleśnie,
20) Sąd Rejonowy w Opatowie,
21) Sąd Rejonowy w Opolu Lubelskim,
22) Sąd Rejonowy w Piszu,
23) Sąd Rejonowy w Pleszewie,
24) Sąd Rejonowy w Przeworsku,
25) Sąd Rejonowy w Pułtusku,
26) Sąd Rejonowy w Rawiczu,
27) Sąd Rejonowy w Rawie Mazowieckiej,
28) Sąd Rejonowy w Rykach,
29) Sąd Rejonowy w Sierpcu,
30) Sąd Rejonowy w Słupcy,
31) Sąd Rejonowy w Sokołowie Podlaskim,
32) Sąd Rejonowy w Staszowie,
33) Sąd Rejonowy w Strzelcach Krajeńskich,
34) Sąd Rejonowy w Suchej Beskidzkiej,
35) Sąd Rejonowy w Śremie,
36) Sąd Rejonowy w Tucholi,
37) Sąd Rejonowy w Wolsztynie,

38) Sąd Rejonowy we Wrześni,
39) Sąd Rejonowy w Wysokiem Mazowieckiem,
40) Sąd Rejonowy w Złotowie,
41) Sąd Rejonowy w Zwoleniu.

Sprawdź także

List otwarty Adama Bodnara

List otwarty Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara do prezydenta Lecha Wałęsy i pozostałych sygnatariuszy …