Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Manipulacje neosędziów z SN

Manipulacje neosędziów z SN

Oświadczenie 48 sędziów Sądu Najwyższego. Rzecznik SN mówi o „wprowadzaniu w błąd opinii publicznej”

Sąd Najwyższy będzie starał się o odwołanie od decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie dwóch sędziów, Moniki Dolińskiej-Ficek i Artura Ozimka, nakazującej Polsce między innymi wypłatę sędziom po 15 tysięcy euro – przekazał rzecznik SN sędzia Aleksander Stępkowski. Na to zareagowało 48 sędziów Sądu Najwyższego, którzy wydali w tej sprawie oświadczenie. Piszą w nim, że zapowiedziane przez Stępkowskiego działania nie są stanowiskiem Sądu Najwyższego, a „prezentuje wyłącznie poglądy jego autorów, zainteresowanych osobiście – z uwagi na ich status – wynikiem postępowań przed ETPC, a nie konstytucyjnego organu jakim jest SN”.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w poniedziałek, że Polska musi podjąć szybkie działania w celu rozwiązania problemu braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa.
Trybunał orzekał w sprawie skargi złożonej przez dwoje polskich sędziów, Monikę Dolińską-Ficek i Artura Ozimka. Skarżący ubiegali się o stanowiska sędziowskie, ale nie otrzymali na nie rekomendacji nowej Krajowej Rady Sądownictwa, decyzja nie uległa zmianie po odwołaniu do Sądu Najwyższego. Skarżący wskazywali, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która rozpatrywała ich odwołanie, nie jest niezależna i niezawisła, ponieważ składa się z sędziów rekomendowanych przez nową KRS.

Sprawdź także

Bezprecedensowy list

Trybunał Konstytucyjny opublikował 16 listopada bezprecedensowy list sędziego Bartłomieja Sochańskiego do sędziów trybunalskich w reakcji na publikację …