Strona główna / Temat Tygodnia / Maraton Pisania Listów AI

Maraton Pisania Listów AI

WYOBRAŹ SOBIE, ŻE…
Należysz do mniejszości etnicznej w swoim kraju. Z dnia na dzień musisz opuścić wraz z rodziną swój dom, by uciec przed wojskiem, które morduje, torturuje i gwałci. Nienawiść do rodzin z Twojej mniejszości podsycana była przez narzędzia, które teoretycznie mają zbliżać i ułatwiać komunikację – media społecznościowe.

Jesteś matką dwojga dzieci. Jesteś dumna ze swojego syna, który działa na rzecz sprawiedliwości rasowej i praw człowieka. Pewnej nocy zostaje zastrzelony we własnym łóżku. O zabójstwo zostają oskarżeni funkcjonariusze policji. Mimo to przez kolejne lata pełnią czynną służbę, a Ty otrzymujesz groźby i jesteś zastraszana.

Zostajesz oskarżony o zabójstwo swojej sąsiadki. Mimo niespójnych dowodów i zeznań, które okazały się nieprawdziwe lub wymuszone, zostajesz skazany na śmierć. Niepełnosprawność intelektualna utrudnia Ci złożenie apelacji, a Twój prawnik zostawił Cię samego sobie. W celi śmierci pełen niepewności czekasz na ogłoszenie egzekucji. Przez 20 lat.

Taka jest rzeczywistość bohaterów tegorocznego Maratonu Pisania Listów.

Możesz pomóc zmienić ich los. Zorganizuj Maraton w swojej szkole, pracy czy pobliskiej kawiarni lub pisz listy samodzielnie! Możesz także dołączyć do jednego z istniejących już wydarzeń albo wesprzeć naszą akcję finansowo.

Rządy i decydenci już wiele razy uginali się pod publiczną presją i tysiącami wezwań płynącymi z całego świata. Podpisz petycje i pokaż im, że także Ty nie jesteś obojętny_obojętna na niesprawiedliwość i łamanie praw człowieka!


DOŁĄCZ DO NAS 27 LISTOPADA – 10 GRUDNIA

Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich.  

JAK INDYWIDUALNIE NAPISAĆ LISTY?

Chcesz wziąć udział w Maratonie Pisania Listów, ale nie masz możliwości zorganizować dużego wydarzenia? Nic straconego! Masz możliwość indywidualnej akcji, w której weźmiesz udział tylko Ty i Twoi bliscy.

Jak zacząć?

1. Zaplanuj czas, który poświęcisz na napisanie listów

W tym roku Maraton Pisania Listów odbywa się pomiędzy 27 listopada a 10 grudnia, ale materiały udostępniamy już wcześniej. Przemyśl, kiedy będziesz mieć czas na zapoznanie się z historiami bohaterów_bohaterek i napisanie listów.

2. Zarejestruj się, przejrzyj i skompletuj materiały maratonowe

Po zarejestrowaniu pobierzesz lub zamówisz materiały: karty, na których opisujemy historie bohaterów_bohaterek, wzory listów, z których możesz skorzystać, a także ulotki. Jeśli planujesz zaprosić kilka osób, warto mieć materiały pod ręką, by móc podzielić się historiami bohaterów z najbliższymi. 

Rejestracja i materiały są całkowicie bezpłatne: zawsze możesz je pobrać, zaś zamówienia na wersje drukowane obsługujemy w kolejności zgłoszeń, do wyczerpania zapasów.

ZAREJESTRUJ SIĘ

3. Jak zaadresować list? Co napisać?

Na karcie każdego z bohaterów_bohaterek znajdziesz dane adresatów. Karty znajdziesz na stronie internetowej Maratonu, a także po zalogowaniu na swoim profilu w zakładce MateriałyListy wysyłaj bezpośrednio na te adresy. UWAGA! Nie przysyłaj listów do biura Amnesty International. 

Co pisać? W materiałach maratonowych znajdziesz wzory listów do decydentów: możesz je śmiało wykorzystać lub na ich podstawie stworzyć własny tekst. Znajdziesz tam też adresy. Pamiętaj o regułach korespondencji formalnej, nawet jeśli jesteś oburzony tym, co się stało.  

Możesz też napisać coś od serca i wysłać to jako wiadomość solidarnościową – gdzie kierować takie wiadomości znajdziesz na każdej karcie postaci, na samym końcu. 

Pamiętaj o zebraniu środków na wysyłkę listów – wyślij je bezpośrednio na adresy podane w kartach bohaterów_bohaterek. Amnesty International nie pośredniczy w wysyłce listów. Lepszy efekt osiągniemy, jeśli listy napływać będą do władz na bieżąco z całego świata od pojedynczych ludzi czy instytucji. Zastanów się nad zorganizowaniem zbiórki przed wydarzeniem.

4. Zaraportuj nam, ile listów udało się napisać

Daj nam znać, ile listów wysłałeś_wysłałaś! Zrobisz to w sekcji Wyniki na swoim profilu.

Sprawdź także

Pamiętajmy o prawie UE

Komunikat Ministra Sprawiedliwości w sprawie standardów w zakresie prawa do rzetelnego procesu W związku z …