Najnowsze informacje

Maraton Pisania Listów AI

DOŁĄCZ DO NAS 29 XI – 12 XII 2021

Maraton Pisania Listów to największa globalna akcja na rzecz praw człowieka: na całym świecie rok do roku łączymy siły, aby wspólnie wysyłać apele listowne do władz i wyrazy solidarności w sprawach kilku konkretnych osób, których prawa człowieka są łamane. Piszemy już od 20 lat, a pierwszy Maraton został zorganizowany w 2001 r. dzięki inicjatywie grupy lokalnej Amnesty z Warszawy.

W szczególnej sytuacji pandemii podpowiemy, jak uczestniczyć w Maratonie tak, by zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo.

Maraton Pisania Listów 2021: dołącz do nas i pomóż zmienić życie Ciham – nastolatki z Erytrei, pojmanej 8 lat temu podczas próby wyjazdu z kraju i odtąd zaginionej, Imolaeyo, uwięzionego pod fałszywymi zarzutami za udział i promowanie na Facebooku protestów przeciw brutalności policji w Nigerii, Zhang Zhan, dziennikarki z Chin, więzionej za rzeczowe informowanie o rozwoju epidemii oraz innych bohaterów i bohaterek tegorocznej akcji!

Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich.

Na stronie Maratonu znajdziesz sylwetki tegorocznych bohaterów i bohaterek. Możesz im pomóc na kilka sposobów:

Zorganizuj maraton: instrukcję organizacji maratonu krok po kroku, zbiór pomysłów i wskazówek, wzory listów, materiały promocyjne oraz edukacyjne dla szkół znajdziesz na stronie maratonowej. Nie trzeba spotykać się osobiście: Maraton można też zorganizować online.
Podpisz petycje: chwila Twojego czasu może zmienić czyjeś życie.

Słowa mają moc – szczególnie, gdy przybiorą formę milionów listów i wiadomości spływających z całego świata w sprawie jednego człowieka. Tak masowej, pokojowej akcji w konkretnych sprawach nie da się łatwo zignorować. Już w trakcie Maratonu otrzymujemy dobre wiadomości – więźniowie sumienia są zwalniani, niesłusznie skazani doczekują się sprawiedliwości, złe prawo jest zmieniane.

“Jestem ogromnie wdzięczna za te listy. Z całego serca dziękuję. Ta kampania utrzymała mnie przy życiu: powstrzymała ich przed zabiciem mnie, bo wiedzieli, że jesteście” – mówiła Jani Silva, działaczka na rzecz środowiska naturalnego, bohaterka Maratonu Pisania Listów 2020.

Zobacz, jak wielką moc mogą mieć Twoje słowa. Zorganizuj wydarzenie online lub offline w szkole, kawiarni lub okolicy, skrzyknij przyjaciół i rodzinę lub włącz się samodzielnie, pisząc listy lub podpisując petycje. Każdy gest się liczy!

Działaj z nami! Napisz list i zmień czyjeś życie.

Sprawdź także

AI: Napisz List Wolności

Uwolnij odważne kobiety z Zimbabwe i Kamerunu, więzione za pokojowe protesty Przyjaciółki Joanah, Netsai i …