W 854 miejscach w całej Polsce podczas Maratony Pisania Listów AI napisaliśmy 308 974 listy! To rekordowy Maraton Pisania Listów ze względu na liczbę miejsc, gdzie pisano listy! Liczba listów jest natomiast drugą pod względem wielkości! Najważniejsze jest jednak Wasze zaangażowanie, w każdy list, który napisaliście, za organizowanie miejsc maratonowych, za każde działania dla bohaterek tegorocznego Maratonu. Dziękujemy Wam!
Do Maratonu Pisania Listów przyłączyły się m.in. szkoły, biblioteki, kawiarnie. Pisanie listów można było zorganizować także we własnym domu. W tym roku bohaterkami Maratonu Pisania Listów były kobiety – obrończynie praw człowieka, które na co dzień spotykają się z atakami, prześladowaniem i niesprawiedliwością. Wśród nich znalazły się między innymi Marielle Franco, brazylijska aktywistka, zamordowana w marcu 2018 roku za walkę o prawa osób czarnoskórych, młodych ludzi z nieuprzywilejowanych środowisk oraz osób ze społeczności LGBTI w rejonie Rio de Janeiro i „14 kobiet przeciwko faszyzmowi” – grupa kobiet zaatakowanych i następnie ukaranych za zorganizowanie pokojowej demonstracji podczas Marszu Niepodległości w Warszawie w 2017 roku.
Maratonowi towarzyszyły wydarzenia dodatkowe w całej Polsce: koncerty, wystawy, pokazy filmów, warsztaty i spotkania poświęcone prawom człowieka. Finał Maratonu odbył się 8 i 9 grudnia w Warszawie. W programie finału znalazło się m.in. spotkanie z bohaterkami – „14 kobietami przeciwko faszyzmowi”, jak również wręczenie nagrody medialnej „Pióro Nadziei 2018” Antonowi Ambroziakowi z redakcji OKO.Press oraz debata „Czy dziennikarstwo zaangażowane może zmieniać świat?”. W Maratonie Pisania Listów udział wzięli m.in. Aga Zaryan, Halina Bortnowska, Danuta Przywara, Bogusław Stanisławski, Paweł Sulik i Jacek Pałasiński, prezydent Radomia Radosław Witkowski oraz sportowcy Radomiaka Radom i Cerradu.
Pomóż nam wysłać listy. Dorzuć się na znaczki!
***
Dobiegł końca Maraton Pisania Listów organizowany co roku przez Amnesty International. Do niedzielnego poranka doliczono się już 225 000 listów i już pojawił się problem. Brakuje znaczków, aby wysłać napisane przez wolontariuszy listy. Pomóż i kup znaczki.
W tym roku skupiamy się na istotnej roli kobiet w rozwoju praw człowieka na całym świecie i podkreślamy specyficzne wyzwania, jakim stawiają czoła, broniąc praw człowieka. Kobiety aktywistki często mierzą się z dodatkowymi wyzwaniami w postaci dyskryminacji ze względu na płeć, a także przemocy i stereotypów, które mogą negatywnie wpływać na ich możliwość podejmowania działań na rzecz praw człowieka.
Listy Amnesty International wywierają nacisk na władze, ale też okazują wsparcie i solidarność bohaterkom Maratonu. Mamy ich już 225 000, a KAŻDY Z NICH może stać się kluczem do wolności. Koszt wysłania listu za granicę to ok. 5 złotych. Dlatego potrzebujemy Twojego wsparcia.
Maraton Pisania Listów
Trwa największa akcja w obronie praw człowieka na świecie. Potrwa do 9 grudnia. Wśród tegorocznych bohaterek Maratonu są również Polki, „14 kobiet przeciw faszyzmowi” – grupa kobiet zaatakowanych i następnie ukaranych za zorganizowanie pokojowej demonstracji podczas Marszu Niepodległości w Warszawie w 2017 roku.
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia mobilizujemy ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.
Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. W tym roku podczas Maratonu będziemy pisać listy w sprawie obrończyń praw człowieka z 10 państw. To kobiety, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia.
Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka – w 2017 roku podjęto 5,5 mln akcji, w samej Polsce napisaliśmy ponad 300 000 listów, a w nasze działania w kraju zaangażowało się blisko 65 000 osób.
Na stronie AI można poznać sylwetki kobiet w obronie których można napisać list.
Piszemy już w ponad 780 miejscach w całej Polsce. Sprawdź na stronie AI gdzie i kiedy oraz dołącz do wydarzenia w Twojej okolicy! Poznaj bohaterki tegorocznego Maratonu. Odważne kobiety, obrończynie praw człowieka. Podpisz w ich obronie petycję on-line!
„Na całym świecie kobiety stawiają opór. Chcemy uhonorować rolę kobiet, które rzucają wyzwanie władzy, stanąć w obronie tego, co słuszne i doprowadzić do zmian” – zaznacza Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International w Polsce.
Podczas Maratonu Pisania Listów 2018 każdy będzie mógł okazać solidarność z obrończyniami praw człowieka z Polski, Brazylii, Indii, Iranu, Kenii, Kirgistanu, Maroka, RPA, Ukrainy i Wenezueli.
Będzie można domagać się sprawiedliwości nie tylko dla Polek, ale również dla Marielle Franco, brazylijskiej działaczki na rzecz praw człowieka i radnej miejskiej, zastrzelonej osiem miesięcy temu. Będzie też można wystąpić w obronie Ateny Daemi, irańskiej aktywistki odbywającej karę siedmiu lat więzienia za występowanie przeciwko karze śmierci lub okazać solidarność Nonhle Mbuthumie z Republiki Południowej Afryki, której grożono śmiercią za obronę ziemi należącej do jej społeczności przed firmą wydobywczą.
Maraton potrwa do 9 grudnia. Każdego roku ludzie na całym świecie piszą miliony listów w obronie tych, których prawa człowieka są łamane. Każdego roku działania te prowadzą do prawdziwych zmian. Ludzie bezprawnie uwięzieni zostają uwolnieni, oprawcy zostają postawieni przed wymiarem sprawiedliwości a więźniowie traktowani są bardziej humanitarnie. Pomysł zorganizowania Maratonu Pisania Listów zrodził się w Polsce, wśród aktywistek i aktywistów działających w warszawskiej grupie Amnesty w 2001 roku.
Dołącz do AI! NAPISZ LIST. ZMIEŃ ŻYCIE!