Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o funkcjonowaniu polskich placówek dyplomatycznych za granicą.Nadzór nad gospodarką finansową i realizacją projektów pomocowych przez skontrolowane polskie placówki dyplomatyczne nie był skuteczny: ani nie chronił przed błędami, ani nie pozwolił na ich ujawnienie i korektę. W efekcie m.in. sprawozdania budżetowe i bilanse placówek były nierzetelne, a dokumentacja nie pozwalała na rzetelne ustalenie majątku. Największe zastrzeżenia dotyczą Ambasady RP w Gruzji. Kłopoty z użytkowaniem zakupionej nieruchomości z uwagi na wady konstrukcyjne, czy nieudokumentowany proces likwidacji majątku – to tylko niektóre z zastrzeżeń kontrolerów do placówki w Tbilisi.
Skontrolowane polskie ambasady w Gruzji, Jordanii i Serbii zapewniały personelowi właściwe warunki lokalowe i pracy, a także odpowiedni poziom obsługi interesantów. Wszystkie placówki pobierały opłaty konsularne w wysokości zgodnej z obowiązującymi przepisami (taryfami). Placówki dyplomatyczne nie ustrzegły się jednak w swojej działalności błędów i zaniechań, szczególnie w obszarze księgowości i ewidencji majątku.
Ambasada RP w Gruzji
Siedziba ambasady do 17 września 2017 r. mieściła się w wynajmowanym budynku przy ul. Zubalashvili 19 w Tbilisi, gdzie miesięczny czynsz wynosił 6,5 tys. euro. Siedzibą placówki (od 18 września 2017 r.) jest budynek przy ul. Oniashvili 24. Decyzję o wynajęciu obiektu przy ul. Oniashvili 24 w Tbilisi podjęto w 2015 r. za aprobatą zarówno placówki w Tbilisi oraz kierownictwa MSZ. Mimo, że obiekt nie był polską własnością kierownictwo MSZ zdecydowało o podjęciu gruntownej przebudowy i dostosowania do wymogów technicznych i funkcjonalnych na potrzeby Ambasady RP. Dopiero po rozpoczęciu prac adaptacyjnych kierownictwo MSZ zdecydowało o rozpoczęciu negocjacji z właścicielem obiektu w celu jego zakupu na własność. Więcej na stronie NIK.