Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Mediacja – góra 3 miesiące

Mediacja – góra 3 miesiące

W trzeci tydzień października (w tym roku 14-18 października) przypada Międzynarodowy Tydzień Mediacji, który ma na celu promowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów.

Kulminacją Tygodnia jest Dzień Mediacji – w tym roku będzie to 17 października. Tego dnia odbywają się konferencje, zajęcia edukacyjne oraz prowadzone są dyżury mediatorów w wybranych sądach.

  • Coraz więcej osób korzysta z mediacji jako metody mniej stresującej, szybszej i skuteczniejszej od tradycyjnej sprawy rozpatrywanej na drodze sądowej. Dzięki mediacji mamy większą szansę powiedzenie o naszych potrzebach, a jednocześnie w mediatorze znajdziemy osobę, która będzie starała się nas zrozumieć i znaleźć najlepsze rozwiązanie, z którego usatysfakcjonowane będę obie strony sporu. Gorąco zachęcam wszystkich, do korzystania z tej metody. – mówi adw. dr Agnieszka Zemke-Górecka, prezes Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Mediacja to pozasądowe postępowanie, do którego skonfliktowane strony przystępują dobrowolnie i z pomocą osoby trzeciej – bezstronnego mediatora – dążą do rozwiązania konfliktu lub sporu poprzez wypracowanie rozwiązań, z których usatysfakcjonowane będą obie strony. Mediować można zarówno sprawy cywilne, rodzinne, jak i gospodarcze, karne lub też dotyczące prawa pracy lub spraw administracyjnych.

Mediacje są mniej stresujące dla stron, odbywają się w nieformalnych, bardziej prywatnych warunkach, są dużo tańsze od spraw sądowych, kończą się szybciej i skuteczniej. W sądzie rzadko obie strony są zadowolone z rozstrzygnięcia, zaś mediacja może być prowadzona dotąd, aż obie strony będą usatysfakcjonowane. Popularność mediacji wpływa też korzystnie na odciążenie pracy sądów.

Mediacja – góra 3. miesiące

Adw. Dębska: mediacja nie powinna trwać dłużej niż 3 miesiące
Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada 17 października. Z tej okazji gościem Rzeczpospolita TV #RzeczoPrawie była adw. Marcjanna Dębska, mediator z Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Pani Mecenas mówiła, że Centrum Mediacji w ramach Dnia Mediacji organizuje konferencje, spotkania i dyżury mediatorów, by edukować społeczeństwo na czym polegają mediacje i dlaczego adwokaci się tym zajmują. Mediacje są alternatywą dla długich procesów sądowych – mediacja nie powinna trwac dłużej niż 3 miesiące, najkrótsza może zakończyć sie po kilku godzinach.

(Na stronie adwokatura. pl do obejrzenia cała rozmowa)
BBBBB

Sprawdź także

RPO: anulować mandaty

W okresie pandemii policja naruszała wolność osobistą i prawo do prywatności – wykazują wyroki Sądu …