Najnowsze informacje
Strona główna / Temat Tygodnia / Misja OBWE na wybory

Misja OBWE na wybory

Wybory w Polsce będzie obserwować 11 ekspertów w Warszawie, a także 20 tak zwanych ekspertów długoterminowych w całym kraju – poinformował Douglas Wake, przewodniczący misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która będzie monitorować polskie wybory. Był też pytany o poprzednie zalecenia OBWE dla Polski. – Część ze sformułowanych zaleceń zostało wdrożonych, a część nie – przekazał.

W poniedziałek przedstawiciele OBWE zorganizowali konferencję prasową. Przewodniczący misji Douglas Wake mówił o celach i planach obserwatorów. Misję prowadzi Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR). – Będziemy oceniać zgodność prowadzonych wyborów ze zobowiązaniami przyjętymi przez Polskę w ramach organizacji OBWE, a także z obowiązującymi normami w tym zakresie i przepisami krajowymi – zapowiedział.

Zaznaczył, że „jest to proces, który OBWE prowadzi od ponad 30 lat i był on przeprowadzany w praktycznie wszystkich państwach będących członkami organizacji”. – Dzięki temu opracowaliśmy, wdrożyliśmy bardzo szczegółową i naprawdę robiącą duże wrażenie metodologię badania procesu wyborów – mówił Wake.

– Jeśli chodzi konkretnie o zbliżające się w Polsce wybory, to na okoliczność tych wyborów będziemy delegować misję, którą nazywamy ograniczoną misją obserwacyjną wyborów. W ramach misji pracować będzie 11 ekspertów, którzy pracują i przebywają w Warszawie – przekazał.

Więcej na tvn24.pl

Sprawdź także

O godność Temidy

Sondaż IBRIS – Polacy chcą zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i Trybunale Konstytucyjnym. W pierwszej …