Finansowanie pomostowe

Model Erdogana w SN

To nie jest półżartem ani półserio. Jak ustaliła nieoficjalnie „Rzeczpospolita”, będą zmiany zarówno w Sądzie Najwyższym, jak i sądach powszechnych i administracyjnych.

JAKIE?

1. Sąd Najwyższy:
  • zamiast 97 sędziów (na 125 etatów) pozostać ma ich 20, może 30-osobowa grupa. Reszta przejdzie w stan spoczynku z powodu reorganizacji;

-dotychczasowe izby SN mają być też łączone. Izba Dyscyplinarna może zostać połączona z Izbą Karną. Izba Cywilna miałaby zostać.

2. Sądy powszechne:
  • ma zniknąć nadmiar osób funkcyjnych – dziś to 4 tys. na 10 tys. etatów sędziowskich;
    1. Zreformowany ma też zostać status sędziów.

– Pracujemy nad zmianą, dzięki której sędziowie sądu powszechnego i administracyjnego, Sądu Najwyższego orz Naczelnego Sądu Administracyjnego będą mieli jednolitą pozycję ustrojową, niezależnie od instancji, w której orzekają – zapowiada Anna Dalkowska, wiceminister sprawiedliwości.

4. Odebranie spraw sądom powszechnym:

Część spraw rozpoznawanych przez sądy powszechne mających charakter publicznoprawny mogłaby zostać przekazana do sądów administracyjnych.

5. Czytamy w artykule, że w samym PIS mówi się o:
  • spłaszczeniu struktury sądownictwa poprzez likwidację sądów rejonowych lub apelacyjnych;
  • wprowadzeniu instytucji sędziego pokoju.

Sędzia Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenia sędziów Iustitia mówi, że nie ma wątpliwości, iż chodzi o zrobienie z SN kalki obecnego Trybunału Konstytucyjnego, który akceptuje wszelkie decyzje władzy. Nie ma też złudzeń co do kolejnych zmian zapowiadanych przez PiS: – Nic dobrego z tego nie wyjdzie – uważa sędzia. Reformatorom przypominamy o ich własnej reformie z 2019 roku zwiększającej ilość stanowisk funkcyjnych w sądach tj. wiceprezesów (nawet w najmniejszych sądach)!

Pisaliśmy o tym:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2192736067439439&id=173895439323522

Również podajemy, że w sądach sędzia, który pełni wiele funkcji otrzymuje tylko jeden dodatek (nie może ich kumulować) – to określa przepis prawa.

https://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/309079880-PiS-bierze-sady-na-cel—kolejna-odslona-reformy-wymiaru-sprawiedliwosci.html

Przypominamy również, że w Turcji Erdogana najpierw zwiększono liczbę sędziów w SN, a potem przy pomocy kontrolowanej politycznie KRS zmniejszono, zostawiając sędziów podporządkowanych Erdoganowi. Dla przypomnienia:

https://www.iustitia.pl/informacje/1294-turcja

Czy zobaczymy kopię tego rozwiązania w Polsce?

Sprawdź także

Maraton Pisania Listów AI 2021

DOŁĄCZ DO NAS 29 XI – 12 XII 2021 Maraton Pisania Listów to największa globalna …