Najnowsze informacje

Molestowali ich księża

„Stop nadużyciom seksualnym” – pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja na temat ofiar molestowania przez duchownych rozpoczyna się w piątek w Poznaniu. Głównym organizatorem konferencji jest SNAP (Survivors Network of those Abused by Priests). To pozarządowa organizacja, która istnieje od ponad 25 lat. SNAP zrzesza ok. 10 tys. ofiarmolestowania seksualnego przez księży. – Przyjeżdżamy do Poznania, żeby podzielić się doświadczeniami i strategiami działania. Wszystko po to, żeby zatrzymać przemoc seksualną w Kościele. I żeby pomóc ofiarom wyzdrowieć – przekonuje Barbara Blaine, szefowa SNAP, która pojawi się w Poznaniu. Z polskiej strony konferencję organizować będzie powstała w 2013 roku Fundacja „Nie lękajcie się”. Założyły ją ofiary molestowania przez duchownych. Jaki jest cel fundacji? Chodzi przede wszystkim o to, żeby ofiarom udzielić pomocy, w tym psychologicznej i prawnej. Założyciele fundacji dążą do tego, by sprawcy ponieśli odpowiedzialność karną za swoje czyny. – Chcemy pomagać tym, którzy zostali wykorzystani seksualnie przez księży. Jest niestety tak, że ksiądz to wciąż jeden z największych autorytetów w Polsce. A to spore ułatwienie dla pedofilów – mówi Marek Lisiński, szef Fundacji „Nie lękajcie się”, który sam padł ofiarą molestowania przez księdza. – Od momentu powstania fundacji w 2013 roku zgłosiło się do nas ponad sto ofiar księży. Dostrzegamy to, że ludzie są coraz odważniejsi, chcą szukać sprawiedliwości. Niestety, nie pomaga środowisko, nie pomagają sąsiedzi, znajomi, rodzina, którzy ofiary stygmatyzują. Jak mówi – konferencja organizowana jest po to, żeby wysłuchać historii tych, którzy byli molestowani. Do Poznania przyjadą ofiary księży pedofilów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Szwajcarii, Ekwadoru, a nawet Senegalu. Będą też prawnicy, psychologowie, lekarze. Łącznie – 23 prelegentów. Swój udział zapowiedział rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar. Zaproszenie wysłano do o. Adama Żaka, który jest koordynatorem ds. dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski – nie odpowiedział. – Kiedyś usłyszeliśmy od jednego z biskupów, że my, ofiary, jesteśmy niebytem, a z niebytem się nie rozmawia. Strona kościelna niestety ignoruje ofiary pedofilów skupione wokół fundacji. Do tej pory nikt z episkopatu nie znalazł czasu, żeby się z nami spotkać. Tymczasem my nie chcemy z Kościołem walczyć. Chcemy po prostu sprawiedliwości – mówi Marek Lisiński. Początek konferencji w piątek o godz. 10 w Camping Hotel Malta należącym do Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji przy ul. Krańcowej 98. Debaty potrwają do niedzieli włącznie.
Przedruk z „Gazety Wyborczej”

XXX
Ofiary księży jednoczą się – i chcą mówić wspólnym głosem – takie wnioski płyną ze zorganizowanej w Poznaniu Międzynarodowej Konferencji Ofiar Molestowania Seksulanego przez Księży. Przez trzy dni poszkodowani słuchali wykładów gości z całego świata. Ofiarom porad udzielali psychologowie, neurolodzy czy prawnicy. Były też wystąpienia poszkodowanych. Codziennie w obradach uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Nie pytaliśmy, czy są ofiarami księży – mówi prezes Fundacji „Nie lękajcie się” Marek Lisiński. Fundacja „Nie lękajcie się”, która zorganizowała poznańskie spotkanie, jeździ z takimi wykładami po całej Polsce. Chce też uruchomić lokalne grupy wsparcia dla ofiar. Informacje w mediach o poznańskiej konferencji sprawiły, że do Fundacji w ten weekend zgłosiły się kolejne cztery poszkodowane osoby. Fundacja na konferencję w Poznaniu zaprosiła stronę kościelną, ale nikt na zaproszenie nie odpowiedział.
Magdalena Konieczna/Radio Merkury

Sprawdź także

Podatnik na łasce „skarbówki”

System narzuca formę opodatkowania osobie podejmującą działalność gospodarczą. BRPO pisze do MF Po wypełnieniu wniosku …