Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / Msza za sędziów

Msza za sędziów

Podczas mszy z okazji jubileuszu 100-lecia Sądu Najwyższego Metropolita Warszawski, ks. Kard. Kazimierz Nycz modlił się: ?żeby nic złego się nie stało, żeby nie został zachwiany żaden fundament w trójpodziale władzy i służbie na rzecz państwa i człowieka.? Zwracając się do sędziów, wśród których obecna była Pierwsza Sędzia Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i jej poprzednik z lat 1990-1998 prof. Adam Strzembosz, duchowny podkreślił, że ?Trzeba czasem cierpieć, żeby ocalić to, co jest do ocalenia, czyli wasze powołanie, niezależność, niezawisłość?.
Odwołał się do dramatycznego losu króla czeskiego św. Wacława, który stał się męczennikiem, ponieważ ?potrafił obronić swoje przekonania i słuszne decyzje?. Przypomniał, że Święty Wacław oddał życie za swoje przekonania i dzisiaj jest dla nas wzorem.
Zaznaczył, że słowa z listu św. Piotra Apostoła: ?Błogosławieni jesteście, gdybyście cierpieli dla sprawiedliwości?, odnoszą się do każdego z obecnych w katedrze, służących ojczyźnie ?w tym miejscu, w którym społeczeństwo was postawiło?. Cytując inne słowa apostoła, powiedział: ?Starajcie się ocalić sprawiedliwość?. I podkreślił, że należy ?robić wszystko, żeby zachować czyste sumienie i wierność swoim przekonaniom.?
Dodał, że drugim wymiarem tej samej sprawy jest staranie o zachowanie wolności i niezawisłości wewnętrznej. Tego nikt wam nie może zabrać ? powiedział do sędziów Kardynał Kazimierz Nycz. Przypomniał historię Sądu Najwyższego i nawiązał do chwili, gdy 1 września 1917 roku w warszawskiej archikatedrze zgromadzili się przedstawiciele ?powoli rodzącego się państwa wraz z pierwszym prezesem SN?.
Zwrócił uwagę, że Sąd Najwyższy został powołany na rok przed powstaniem wolnego państwa polskiego: Objawiła się wtedy mądrość ludzi tamtego czasu. Tej mądrości możemy się dziś uczyć od tych, którzy powoływali Sąd Najwyższy. Na zakończenie prof. Małgorzata Gersdorf podziękowała kard. Nyczowi za odprawienie mszy. ?Jest nam ona bardzo potrzebna, bo żyjemy w ciężkich dla nas czasach. Ona daje nam drogowskaz, jak mamy robić i jak mamy czynić? ? podkreśliła.
Źródło: RMFFM, koduj24.pl

Sprawdź także

Ścigany „Sok z buraka”

Prezes PiS zawiadomił w styczniu organy ścigania w sprawie wpisu zamieszczonego na Twitterze przez profil …