Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Murem za sędzią S. Jęksą

Murem za sędzią S. Jęksą

Poznańscy sędziowie sprzeciwiają się wszczęciu postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Sławomira Jęksy, który uniewinnił Joannę Jaśkowiak oraz skrytykował rządy PiS za łamanie praworządności.
Poparcie dla sędziego wyraziła blisko setka poznańskich sędziów. Jak informuje poznańska Gazeta Wyborcza na specjalnie zwołanym zebraniu przyjęto uchwałę, w której sędziowie krytykują „pośpieszne inicjowanie działań dyscyplinarnych”, a to może wskazywać, że ich celem jest „szykanowanie i zastraszanie sędziego”.

Sędzia Sławomir Jęksa uniewinnił Joannę Jaśkowiak, która została oskarżona o publiczne użycie nieprzyzwoitego sformułowania „Jestem wku…iona”. Sędzia uznał, że słowa, które padły na demonstracji kobiet nie były szkodliwe społecznie i mogły być uzasadnione sytuacją polityczną. Sędzia wskazywał na łamanie praworządności przez Prawo i Sprawiedliwość – Słowa Joanny Jaśkowiak były zapewne słyszane przez dzieci, co jest oczywiście złem, ale znacznie większym złem jest to, co się dzieje teraz w Polsce – uzasadniał Sławomir Jęksa.
Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów sądów powszechnych, wnioskował o wszczęcie postępowania wobec sędziego Sławomira Jęksy.

Sprawdź także

Wiążące prawo Europy

Podpisy pod apelem sędziów w sprawie wykonania orzeczeń trybunałów europejskich i systemu powołań sędziowskich My, …