Strona główna / Szczypta soli / Na pasku władzy

Na pasku władzy

Grupa profesorów zgromadzonych w Akademickich Klubach Obywatelskich im. Lecha Kaczyńskiego wsparła minister Zalewską w jej ambitnych planach deformacji polskich szkół. To bolesne, kiedy osoby z tytułem profesorskim idą na pasku władzy. I nie chodzi o to, że panowie profesorowie nie mogą mieć autentycznego przekonania, co do konieczności zideologizowania szkoły przez PiS. Mogę uszanować taką potrzebę: każdy z profesorów ma jakieś poglądy i nie musi ich ukrywać. Jedni widzą w projektach PiS potężne zagrożenie dla demokracji i przyszłości kraju, inni wybawienie od szkodliwej nowoczesności.Chodzi raczej o to, że reforma edukacji nawet jeśli w założeniach merytorycznych byłaby najlepsza, ma charakter autorytarny, kosztowny i niesłychanie ryzykowny. To trochę jak skok z trampoliny do basenu, w którym prawdopodobieństwo istnienia wody jest nieznane. Reforma nie była konsultowana, dialog wokół założeń i realizacji był pozorny. Władza, a przede wszystkim minister Zalewska, reformę chce wprowadzić głównie dlatego, że to jest jej być albo nie być w polityce. Wszelka krytyka musi więc iść na karb wrogów. I idzie. Zmiany organizacyjne są nieprzygotowane, chaos za to zapewniony.
Zmiany merytoryczne (programowe) cofają szkołę o lata świetlne wobec tego, co dzieje się w nowoczesnej światowej edukacji. Czy rzeczywiście ten kosztowny ruch pociągnie za sobą jakąś ?dobrą zmianę?? Wiadomo z pewnością, że przyrost bałaganu, zwolnień nauczycieli i potężnych obciążeń dla społeczności lokalnych będzie ogromny. Czy to cena warta spełnienia populistycznej wyborczej obietnicy? Czy warto w ogóle odwoływać się do poglądów ludu w sprawie modelu edukacji? Czy przeciętny obywatel naprawdę się na tym zna? Czy rzeczywiście profesorowie, tak jak PiS-owski lud myślą, że jak się zlikwiduje gimnazja, to poziom nauczania wzrośnie, a studenci staną się bardziej wykształceni i błyskotliwi? Bo profesorowie strasznie narzekają na poziom swoich studentów ? produktów obecnego systemu edukacji. Ja akurat nie narzekam. Może dlatego, że nie należę do Akademickich Klubów Obywatelskich im. Lecha Kaczyńskiego?

Sprawdź także

Przestępcy w sądach

Piotr Schab, Przemysław Radzik, Michał Lasota – „zorganizowana grupa przestępcza” w doniesieniach do Prokuratury Krajowej …