Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Na prawo jazdy bez teorii

Na prawo jazdy bez teorii

Zgodnie z nowelizacją egzamin na prawo jazdy będzie można zdawać na pojeździe innym niż ten, który należy do WORD np. na tym, którym kursant jeździł w szkole jazdy. Pojazd ten będzie musiał jednak spełniać określone warunki wymagane do przeprowadzenia egzaminu państwowego, np. posiadać kamerę w kabinie. Ustawa uchyla też obowiązekodbywania szkolenia teoretycznego w szkołach jazdy.
Nowelizacja przewiduje też, że osoby posiadające prawo jazdy od 3 lat będą mogły jeździć motocyklami o pojemności do 125 cm³.
Ponadto zmiana ustawy przywraca zasadę merytorycznej odpowiedzialności ministra właściwego do spraw transportu za treść pytań egzaminacyjnych oraz nadzoru nad nimi. Pytania będzie układać, weryfikować i zatwierdzać państwowa komisja. Propozycje pytań będą mogły być przedstawiane komisji przez podmioty zewnętrzne.
Sejm znowelizował ustawę 26 czerwca 2014 r. Prezydent podpisał ją 16 lipca br. Nowe przepisy obowiązują od 24 sierpnia z wyjątkiem: art. 1 pkt 4?6 (wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia) oraz art. 1 pkt 12, pkt 16 lit. c i pkt 28 lit. (wchodzą w życie 1 stycznia 2015 r.) Dz.U. 2014 poz. 970

Sprawdź także

Święto Sędziów i Sądów

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości – święto obchodzone w Europie corocznie 23 maja. Ma upamiętniać rocznicę śmierci …