Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Najem mieszkania po partnerze geju

Najem mieszkania po partnerze geju

Sąd Rejonowy dla Warszawy ? Mokotowa w Warszawie uznał, że XY wstąpił w stosunek najmu po zmarłym partnerze homoseksualnym. Sąd nie miał wątpliwości, że przesłanki wstąpienia w stosunek najmu mogą dotyczyć także osób żyjących w związkach jednopłciowych. HFPC była zaangażowana w sprawę od samego początku. ?Po ponad dwóch latachod uchwały Sądu Najwyższego sąd nareszcie ustalił, że między naszym klientem i jego partnerem istniała aż do śmierci więź duchowa, emocjonalna, fizyczna i gospodarcza, a zajmowane mieszkanie stanowiło ich centrum życiowe? ? mówi dr Dorota Pudzianowska, prawniczka HFPC. Wyrok jest efektem długiego postępowania. Na początku postępowania sąd rejonowy oddalił powództwo XY stwierdzając, że wstąpienie w stosunek najmu może dotyczyć tylko par heteroseksualnych. Jednak w 2012 r. Sąd Najwyższy wydał uchwałę, w której stwierdził., że przesłanki wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy mogą dotyczyć także osób pozostających w związkach homoseksualnych.
Sąd Najwyższy rozstrzygnął, że na gruncie kodeksu cywilnego osobą pozostającą ?faktycznie we wspólnym pożyciu? jest osoba, którą ze zmarłym najemcą łączyła więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza, nawet jeśli jest to osoba tej samej płci. ?To oznacza, że nasz klient może skorzystać z przepisu, który daje możliwość wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym partnerze tej samej płci. Jest to ważny dzień dla naszego klienta i miejmy nadzieję, że zakończy trwający od 2010 r. spór dotyczący tak ważnej dla każdego kwestii, jaką jest mieszkanie? ? dodaje dr Pudzianowska.
?W ustnych motywach wyroku sąd podkreślił, że gdyby nawet nie doszło do wydania uchwały przez Sąd Najwyższy, to i tak, zdaniem sądu, z uwagi na zasadę równości i zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną niedopuszczalne byłoby różnicowanie w tym przypadku sytuacji par hetero- i homoseksualnych? ? mówi Jarosław Jagura, prawnik HFPC. Wyrok jest nieprawomocny.
źróło: HFPCz.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …