Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temida w Polsce, Europie i na Świecie / Najszczęśliwsze kraje świata

Najszczęśliwsze kraje świata

Najszczęśliwszym krajem świata jest Finlandia – wynika z opublikowanego w środę raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którym wzięto pod uwagę takie kryteria, jak długość życia w zdrowiu czy Produkt Krajowy Brutto na głowę mieszkańca. Polska zajęła w tym zestawieniu 40 miejsce.

Finlandia uzyskała największą liczbę punktów: 7,76. Kolejne miejsca zajęły Dania (7,60 pkt) Norwegia (7,55 pkt), Islandia (7,49 pkt), Holandia (7,48 pkt), Szwajcaria (7,48 pkt), Szwecja (7,34 pkt), Nowa Zelandia (7,30 pkt), Kanada (7,27 pkt) i Austria (7,24 pkt).To prawda, że wszyscy Finowie byli szczęśliwsi niż mieszkańcy innych krajów, ale imigranci w tym kraju również byli najszczęśliwszymi imigrantami na świecie – ocenił współautor raportu John Helliwell. – Dbają o siebie nawzajem. To miejsce, w którym ludzie chcą żyć – dodał.

Różnice między państwami na czele rankingu są bardzo małe. To sprawia, że każdego roku możliwe są przetasowania w pierwszej piątce zestawienia. W tym roku do pierwszej dziesiątki awansowała Austria, tym samym spychając Australię na 11 miejsce.
Polska zajęła 40 miejsce, co oznacza awans w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia o dwie pozycje. W najnowszym rankingu wyprzedziliśmy m.in. Litwę (miejsce 42), Węgry (62) czy Portugalię (66). Wyżej znalazły się natomiast m.in. Niemcy (miejsce 17), Czechy (20) i Hiszpania (30).
Sześć kryteriów

Przygotowując ranking wzięto pod uwagę sześć aspektów: PKB na głowę mieszkańca, długość życia w zdrowiu według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wsparcie społeczne (zgodnie z odpowiedzią na pytanie: „czy masz krewnych lub przyjaciół, na pomoc których możesz liczyć, gdybyś miał kłopoty?”), postrzeganą swobodę podejmowania decyzji życiowych, szczodrość (mierzoną odpowiedzią na pytanie: „czy w ostatnim miesiącu przekazałeś jakieś pieniądze organizacji charytatywnej?”) i poziom postrzeganej korupcji.
Ostatnie miejsce w zestawieniu 156 państw, odnośnie których dysponowano danymi, zajął Sudan Południowy (2,85 pkt)

Sprawdź także

Gdy MSZ milczy, działa RPO

PO interweniuje w sprawie Poczobuta, chce wyjaśnień od ambasadora RP w Mińsku Andrzej Poczobut przebywa …