7 lutego to zawsze w Izbie dzień uroczysty, ale w tym roku szczególnie. Najwyższa Izba Kontroli kończy równo sto lat. Złożymy hołd pamięci tych, którzy przyczynili się do powstania Izby, a także jej najwybitniejszych pracowników, w tym ofiar katastrofy smoleńskiej. Do NIK przybędą tego dnia goście z kilku kontynentów, najwyżsi przedstawiciele międzynarodowych organizacji organów kontroli. Szefowa Kancelarii Prezydenta RP wręczy Krzyże Zasługi. Oficjalne obchody zakończy uroczystość w Teatrze Wielkim.
Centralne uroczystości rocznicowe rozpocznie o 8.00 rano – koncelebrowana przez ks. kard. Kazimierza Nycza – msza święta w kościele p.w. św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Po nabożeństwie delegacja NIK w osobach prezesa Krzysztofa Kwiatkowskiego, wiceprezesów Ewy Polkowskiej, Wojciecha Kutyły i Mieczysława Łuczaka, dyrektora generalnego NIK Andrzeja Stycznia oraz osób towarzyszących złoży wieńce pod pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Wiązankami i chwilą modlitwy delegacja NIK uczci następnie pamięć byłych pracowników Izby na Starych Powązkach. Znicze zapłoną na mogile naszego pierwszego prezesa Józefa Higersbergera, a także pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i na grobach jej ofiar – Władysława Stasiaka, Aleksandra Szczygły i Sławomira Skrzypka. Wszyscy oni byli wszak przez pewien czas ważnymi postaciami w Izbie.
W siedzibie centralnej NIK kierownictwo NIK złoży wieńce i zapali znicze pod tablicami upamiętniającymi Józefa Piłsudskiego oraz byłych prezesów NIK prof. Lecha Kaczyńskiego i prof. Waleriana Pańki, jak również pod popiersiem Józefa Higersbergera.
Jednak nie samą pamięcią i historią wypełniony będzie ten jakże uroczysty dla nas dzień. Najwyższa Izba Kontroli jest instytucją trwale wpisaną w nowoczesne państwo w ciągle zmieniającym się świecie i zmianom tym zawsze dotrzymuje kroku, czego dowodem jest niezmiennie wysokie zaufanie, jakim obdarzają Izbę wielkie międzynarodowe instytucje i organizacje. I właśnie „Roli i wyzwaniom dla kontroli państwowej w nowoczesnym świecie” przyjrzymy się podczas konferencji w centrali NIK, w której udział wezmą najwyżsi przedstawiciele Międzynarodowej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli INTOSAI, Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli EUROSAI i NOK-ów z kilku krajów.
Jeszcze raz oddamy hołd historii zaraz po konferencji – ale historii żywej. Wieloletni pracownicy Izby otrzymają w siedzibie NIK Medale za Długoletnią Służbę, zaś o 14.00 w Pałacu Prezydenckim nastąpi uroczysta dekoracja zasłużonych NIK-owców Krzyżami Zasługi.
Finałem obchodów stulecia NIK będzie uroczystość w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Swoją obecność zapowiedzieli już przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz parlamentu. Ale najważniejsi tego dnia będą pracownicy NIK – zarówno z centrali, jak i z wszystkich szesnastu Delegatur Izby. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa – „100 lat Najwyższej Izby Kontroli. Fotografie, dokumenty, pamiątki” – oraz prezentacja dwóch premierowych publikacji książkowych – pięknego albumu Najwyższa Izba Kontroli 1919-2019. Sto lat troski o Państwo i fascynującej księgi 100 kontroli z archiwum NIK.