Strona główna / Szczypta soli / Narodowa hańba

Narodowa hańba

Nieznani sprawcy zniszczyli pomnik w Jedwabnem, który upamiętnia mord na ludności żydowskiej sprzed 70 lat. Zamazane zostały napisy w języku polskim i hebrajskim, pojawiła się też swastyka. W sprawie zostało wszczęte postępowanie, które prowadzi specjalna grupa policjantów. Białymstoku. Od czwartkowego ranka na miejscu pracuje służba porządkowa, która usunie napisy. Napisy pojawiły się na pomniku oraz na ogrodzeniu z kamiennych bloczków, które stoi na miejscu stodoły, w której 10 lipca 1941 roku spalono Żydów. Każdy, kto był w Jedwabnem wie,że pomnik jest usytuowany na obrzeżach miasteczka. Nieomal w szczerym polu. Każdy, kto tam, idzie przechodzi przez Jedwabne. Innej drogi nie ma.
Zniszczenia zauważył patrol policji. Na samym pomniku zamalowano farbą napisy w języku polskim i hebrajskim, które się tam znajdują. Na elementach okalających obelisk napisano natomiast „Nie przepraszam za Jedwabne” oraz „Byli łatwopalni”. Są też swastyki i symbole SS.
Antyżydowskie akcje i profanacja miejsc kaźni żydów, to nic nowego. Można tylko ubolewać, że Jedwabne, miejsce, które mogło stać się symbolem pojednania i katharsis Polaków, znowu staje się zarzewiem antagonizmów.

Sprawdź także

Czy inwalidzi zagłosują

Nadal nie wszystkie lokale wyborcze są w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami  Przed …