Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Narodowe Święto Niepodległości w Sejmie

Narodowe Święto Niepodległości w Sejmie

11 listopada otwierają się drzwi dla wszystkich chętnych chcących zwiedzić gmachy Sejmu RP. Tego dnia, w godzinach 10.00 ? 17.00, będzie można odwiedzić kompleks budynków przy ulicy Wiejskiej. Dzięki współpracy z licznymi instytucjami listopadowe święto w parlamencie zapowiada się szczególnie interesująco. Dzień otwarty z okazji NarodowegoŚwięta Niepodległości to coroczna sejmowa tradycja. Zapraszamy wszystkich warszawiaków i gości przebywających w stolicy do obejrzenia miejsc znanych głównie z przekazów medialnych. Hall Główny, kuluary sejmowe, Sala Kolumnowa, galeria Sali Posiedzeń Sejmu, Korytarz Marszałkowski ? wszystkie te wnętrza będzie można zobaczyć ?na żywo?. Specjalnie wyznaczona trasa zwiedzania pozwoli dokładnie poznać jeden z najważniejszych gmachów w Polsce.
Do tegorocznych obchodów Święta Niepodległości włączyły się również muzea, które swoje eksponaty i specjalnie przygotowane ekspozycje zaprezentują w sejmowych salach. Inicjatywą Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest akcja ?Mamy Niepodległą?, ciesząca się z roku na rok coraz większą popularnością. W jej ramach, na specjalnym stoisku w Sali Kolumnowej, będzie można wysłać okolicznościowe kartki pocztowe z życzeniami z okazji 11 listopada. W tegorocznej edycji akcji kartki zostały zaprojektowane przez grafika Marka Sayan Skwarskiego, studentkę UAP Katarzynę Bakułę, oraz znanego wszystkim projektanta m.in banknotów emitowanych przez NBP Andrzeja Heidricha. We współpracy z muzeum prezentowana będzie także plenerowa, multimedialna wystawa opowiadająca o życiu Marszałka Piłsudskiego.
Miejscem wartym zwiedzenia będzie z pewnością sala Mazurka Dąbrowskiego. Zaprezentowane w niej zostaną najciekawsze eksponaty pochodzące z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Dla melomanów przygotowano dużą atrakcję – czterokrotnie w ciągu dnia, w Sali Kolumnowej, odbędą się recitale na głos i fortepian.
W repertuarze znajdą się m.in. pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Marii Szymanowskiej czy Ignacego Dobrzyńskiego. Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano grę terenową ?Szlakiem orła?, która będzie wymagać nie lada spostrzegawczości. Pozwoli ona dokładnie zapoznać się z detalami sejmowej architektury. W sali im. Konstytucji 3 maja zorganizowana będzie przestrzeń interaktywnych działań edukacyjnych. Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA poprowadzi w niej warsztaty z wykonywania kokard narodowych ? symbolu radosnego obchodzenia Święta Niepodległości, a także kącik legend narodowych. Nieopodal edukatorzy Instytutu Pamięci Narodowej będą przybliżali zwiedzającym symbolikę naszych państwowych barw i godła. Na sejmowych korytarzach zostanie także zaprezentowana wystawa przygotowana przez Muzeum Niepodległości oraz multimedialna prezentacja Muzeum Historii Polski. Gmach Sejmu będzie otwarty dla wszystkich zwiedzających w godz. 10.00-17.00. Nie ma potrzeby dokonywania wcześniejszej rezerwacji.
Osoby pragnące zwiedzić Sejm muszą jedynie zabrać ze sobą dokument tożsamości. Wszyscy wchodzący do budynku Sejmu ? ze względów bezpieczeństwa ? zostaną poddani kontroli pirotechnicznej.

Sprawdź także

Rewizje w domach ziobrystów

Na polecenie prokuratorów z zespołu śledczego ds. Funduszu Sprawiedliwości przeprowadzane są dziś przeszukania w różnych …