Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Nie będzie Marszu Żywych w Auschwitz

Nie będzie Marszu Żywych w Auschwitz

Prezydent Andrzej Duda podpisał kontrowersyjną ustawę o IPN i odesłał ją do Trybunału Konstytucyjnego, by ten ocenił, czy zawarte w ustawie przepisy zagrażają wolności dyskusji o Holokauście. Politycy różnych partii politycznych nieustannie komentują decyzję głowy państwa. ?To zła decyzja sprzeczna z polską racją stanu ? mówi o decyzji prezydentaw sprawie ustawy o IPN poseł PO Sławomir Neuman.
?Jesteśmy rozczarowani decyzją prezydenta Polski ? napisał w specjalnym oświadczeniu departament stanu USA. ?Wprowadzenie tego prawa niekorzystnie wpłynie na wolność słowa i wolność badań akademickich ? napisał sekretarz stanu, Rex Tillerson.
Kolejna odsłona sporu z Izraelem wokół nowelizacji ustawy o IPN. Tuż po popisaniu jej przez Andrzeja Dudę wiceburmistrz Jerozolimy Yael Antebi wezwała do odwołania wycieczek szkolnych do Polski. Chce też przeniesienia Marszu Żywych do Jerozolimy. Każdego roku do Polski przyjeżdża około 40 tysięcy uczniów i studentów z Izraela. W ramach programu edukacyjnego zwiedzają obóz Auschwitz Birkenau i upamiętniają ofiary Holokaustu. Debata na temat wycieczek toczy się w Izraelu od paru lat, ale właśnie nowelizacja ustawy o IPN i jej podpisanie przez prezydenta, stanowi impuls do zmian.
Nowelizacja ustawy o polskim IPN jest „niewłaściwa” i „godna potępienia” – oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian w telewizji BFMTV. Dodał, że „nie należy na nowo pisać historii; to nigdy nie jest dobre”.

Sprawdź także

10 kłamstw TKPiS

26 sędzi i sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku o 10 nieprawdach w wyroku TK …