Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Nie dla kandydatki na RPO

Nie dla kandydatki na RPO

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz – kandydatka na Rzecznika Praw Obywatelskich z negatywną opinią sejmowej komisji

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka nie zaakceptowała kandydatury Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Tymczasem posłowie PiS zwrócili się z pytaniem do TK, czy Adam Bodnar pełni nadal swoją funkcję zgodnie z konstytucją.

Kandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na RPO odrzucona przez posów sejmowej komisji

Kandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na RPO odrzucona przez posłów sejmowej komisji (PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik)

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest społeczną kandydatką na Rzecznika Praw Obywatelskich. Prawniczkę, która od 5 lat pracuje w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, zgłosiły organizacje społeczne – poparcia udzieliło jej prawie 700 fundacji, stowarzyszeń i innych inicjatyw obywatelskich.

W Sejmie kandydaturę Rudzińskiej-Bluszcz zgłosili jednak posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Oni też uzasadniali jej kandydaturę na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

– Dzieje się coś przełomowego. Obywatele skupieni w organizacjach biorą sprawy w swoje ręce i żądają od parlamentarzystów wypełnienia oczekiwań społeczeństwa – mówił Krzysztof Śmiszek z Lewicy. – Kandydatka cieszy się zaufaniem społecznym, jej praca w biurze RPO pokazała, że jest w pełni przygotowana do pełnienia tej zaszczytnej funkcji, zna cel, który przyświeca temu urzędowi. Przyszedł czas na osobę, która łączy, a nie dzieli – dodał.

Po trwającym blisko 3 godziny przesłuchaniu kandydatki przewodniczący komisji zarządził głosowanie. 9 posłów było „za” jej kandydaturą, 13 było „przeciw”.

Opinia komisji zostanie przedstawiona na posiedzeniu Sejmu. Posłem sprawozdawcą będzie Jan Kanthak z Solidarnej Polski.

Tymczasem, jak poinformowała PAP na swoim profilu na Twitterze, do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek posłów PiS o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich

Sprawdź także

B. Morawiec bez zarzutów

Izba Dyscyplinarna SN (organu, który nie jest sądem w myśl uchwały trzech połączonych izb SN …